РОЗКРИТТЯ ІНФОРМАЦІЇ. ПУБЛІЧНА ПРОПОЗИЦІЯ (ДІЄ З 20.08.2024 Р.) УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

ВВП: що це? ВВП України і інших країн світу

Макроекономічний показник валовий внутрішній продукт (скорочено ВВП, англ. - GPD) частий «гість» сучасних телепрограм і статей на економічну тематику. Рівень цього показника є одним з визначників рівня розвитку економіки країни, тому ми вирішили розібратися, що ж він означає і для чого потрібен. І щоб зрозуміти всі нюанси використання і визначення цього терміну, зовсім не обов'язково мати вищу економічну освіту. Ми постаралися викласти інформацію в доступній та зрозумілій формі, бажаємо вам приємного та корисного читання.

Що таке ВВП

Отже, як ми вже писали вище, ВВП - це макроекономічний показник. Він допомагає економістам визначити вартість вироблених тією чи іншою країною товарів і послуг. Цей показник використовується в усьому світі з періодичністю підрахунку один раз на рік. Як правило, виражається в національній валюті, а для порівняння з іншими країнами в доларах США. Показник включає в себе перелік інших економічних термінів та має складну процедуру підрахунку, яким займаються спеціальні державні органи. Вперше світ дізнався про ВВП в першій половині XX ст., Його автором став американський економіст єврейського походження, лауреат Нобелівської премії Саймон Кузнець.

Розрізняють реальний і номінальний ВВП. Реальний використовують для підрахунку зростання виробництва благ, враховуючи інфляцію, і виражається він у цінах року, взятого за основу. Цей показник не залежить від валютних стрибків і інших параметрів, дозволяє визначити реальну ситуацію в економіці країни, «діагностувати» початок розвитку кризи і визначити його глибину.

Номінальний не враховує інфляційні процеси і розраховується на основі поточних цін. Тобто, допомагає відстежити зростання/падіння цін на товари і послуги в країні, не беручи до уваги рівень економіки в цілому. На його основі економісти аналізують стан економіки держави і створюють прогнози економічного розвитку на майбутні періоди. У країнах, які стабільно розвиваються показники двох видів ВВП, як правило, збігаються.

Співвідношення номінального ВВП до реального показує ціновий індекс, який називають «дефлятор ВВП». Індекс допомагає визначити реальний рівень зміни обсягів виробництва благ в країні. Розраховується органами Держстату. У світі існує три варіанти розрахунку ВВП:

  1. За доходами (за розподілом)
  2. По видатках (по кінцевому використанню)
  3. За добавленою вартістю (виробничий метод)

У кожного методу розрахунку ВВП формула своя. Ми ж не будемо детально зупинятися на цій темі.

Дуже часто ми чуємо від економістів та аналітиків про такий показник як «ВВП на душу населення». Визначає він порівняння загального ВВП країни (або конкретного регіону) на кількість населення країни (регіону). Може використовуватися також для порівняння показників між країнами і не є абсолютним показником, так як дані, які використовуються в розрахунку, часто змінюються.

Валовий національний продукт (ВНП) - також один з найважливіших показників рівня розвитку економіки країни і складається з суми кінцевого продукту, який був виготовлений в країні і за її межами резидентами цієї країни.

Ще один показник - паритет купівельної спроможності (ПКС), використовують для порівняння показників з різних країн і, відповідно, в різних валютах. Таким чином, ВВП за паритетом купівельної спроможності дозволяє визначити здатність жителя однієї країни придбати товар і послуги в іншій країні за дохід, який він отримує в своїй країні.

ВВП України

Останні кілька років економіка нашої країни знаходиться не в кращому стані. Причини цього всім відомі: війна на Сході держави, корупція, зростання цін на товари і послуги, інфляція і низький рівень інвестування. Майбутні президентські вибори також «підливають масла» в вогонь. Фахівці говорили навіть про дефолт, але, завдяки, кредитним траншами МВФ, економіка країни змогла вистояти. І не дивлячись ні на що, спеціалісти прогнозують подальше зростання ВВП України в 2019 році.

Як і в будь-якій країні, ВВП є основою економіки України. У 2018 році ВВП України показував позитивну динаміку і виріс з 3 до 3,5%, до кінця року він скотився до 3,1%. Експерти налаштовані позитивно і кажуть, що ВВП України в 2019 році зросте до 4%. ВВП України 2019 доларах, на думку фінансистів, складе близько 12%, що в грошовому вираженні - 2,3 млрд. дол. Також вони прогнозують щорічне зниження цін на продукцію.

Що стосується рівня ВВП на душу населення в Україні, то він з кожним роком зростає. Так, наприклад, сім років тому, в 2012 році, він становив 4681 грн і 879 дол. США, в 2017 році він вже становив 70224 і 2640 відповідно. Даних за 2018 рік ще поки не оприлюднили, але з огляду на збільшення ВВП в минулому році, все таки очікується, хоч і не велике, але все таки зростання в Україні ВВП на душу населення.

Склад ВВП України складається з двох десятків основних галузей. Лідерами, серед яких з року в рік є:

  • Сільське господарство (тут же лісове та рибне),
  • Торгівля (опт, роздріб), ремонт автотранспортних засобів,
  • Добувна промисловість,
  • Переробна промисловість,
  • Транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність.

Структура ВВП України за кінцевим використанням складається з номінального ВВП за рік, споживацьких витрат, валових накопичень, експорту та імпорту товарів і послуг. Аналізуючи цю структуру, спостерігається поступальне зростання показників з «просіданнями» в деяких роках. Крім того, дана структура демонструє співвідношення імпорту та експорту України. Структуру ВВП України за останні роки можна знайти тут.

Поспостерігати динаміку ВВП України і дізнатися показники ВВП в Україні за роками можна на сайті Держстату України або на спеціалізованих економічних інтернет майданчиках.

ВВП країн світу

Вже зрозуміло, що ВВП відіграє важливу роль не тільки в економіці окремої держави, а й світової економіки в цілому. Сьогодні в світі є кілька організацій, які займаються тим, що вираховують рівень ВВП (в доларах) по конкретно взятим країнам. Це і Міжнародний валютний фонд, і Світовий Банк, і Організація Об'єднаних Націй. Нижче наведемо статистичні дані за 2018 рік, список країн з ВВП з найбільшим значенням (ТОП 10 по абсолютному ВВП) і дані деяких сусідніх і дружніх країн.

позиція

Країна

ВВП, млрд. дол.

1

США

19284.99

2

Китай

12263.43

3

Японія

4513.75

4

Німеччина

3591.69

5

Великобританія

2885.48

6

Франція

2537.92

7

Індія

2487.94

8

Італія

1901.67

9

Бразилія

1556.44

10

Канада

1530.7

...

 

 

13

Росія

1267.55

...

 

 

18

Туреччина

791.24

...

 

 

22

Швеція

530.29

...

 

 

24

Польща

495.39

...

 

 

30

Норвегія

384.47

...

 

 

35

Ізраїль

316.77

...

 

 

48

Чехія

191.61

...

 

 

62

Україна

93.55

...

 

 

81

Білорусь

49.25

...

 

 

115

Грузія

15.39

...

 

 

143

Молдавія

6.41

Як відзначають фінансові експерти, високий рівень ВВП США забезпечує національна валюта - долар. Адже саме вона використовується практично у всьому світі і має статус стабільності. Не останню роль тут також зіграли могутні американські IT-корпорації Microsoft і Google. Щорічний ріст ВВП в США становить 2,2%, а ВВП на душу населення становить 55000 дол.

Зовсім скоро потіснити США на світовій економічній арені може Китай. У країні спостерігається інтенсивний і стабільне щорічне зростання ВВП, близько 10%.

Японія ж, незважаючи на часткове призупинення зростання ВВП (щорічне зростання на 1,5%), поки залишається на 3 місці. Успішні показники утримуються завдяки експорту автомобілів і електронних товарів (побутова техніка, комп'ютери і т.д.).

Німеччина з ВВП на рівні 4513.75 млрд. дол. впевнено утримує 4 позицію. Домогтися таких результатів вдалося завдяки експорту авто VOLKSWAGEN, промислового обладнання і побутової техніки.

Великобританії в 2018 році вдалося піднятися на 5 місце, витіснивши Францію.

Існує також рейтинг країн за обсягом ВВП за ПКС (паритет споживчої здатності), де дані трохи інші. А саме, лідером за обсягом ВВП та ПКС є Китай, на другому місці ВВП Європейського Союзу і на третьому місці США.

Варто зазначити що, показник абсолютного ВВП відрізняється від класичного тим, що не залежить від кількості населення країн і показника паритету споживчої здатності.

Сподіваємося, що наша стаття була вам корисною. На нашій сайті ви можете знайти велику кількість цікавих публікацій на різноманітні фінансові і економічні теми. А ще, ми з радістю будемо вашим надійним фінансовим партнером! Тисячі клієнтів по всій Україні вже встигли оцінити високу якість надання послуг з мікрокредитування компанії «БистроЗайм» . Тут ви знайдете не тільки зрозумілий і зручний сервіс оформлення грошових позик, але і безліч цікавих акцій і спеціальних пропозицій, які дозволять оформити кредит ще вигідніше.