РОЗКРИТТЯ ІНФОРМАЦІЇ. ПУБЛІЧНА ПРОПОЗИЦІЯ (ДІЄ З 20.10.2023 Р.) УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

Тарифи на світло (електроенергію) в 2019 році

З нового року вступив в дію черговий етап реформування сфери комунальних послуг. На цей раз чиновники взялися за ринок електроенергії. У чому сенс реформи, коли чекати нові тарифи на світло і що таке постачальник «останньої надії» розповімо в даній публікації. Крім того, нагадаємо, які тарифи на світло в Україні діють зараз, і підкажемо способи економії електроенергії.

Тарифи на світло 2019: реформа ринку електричної енергії

Отже, нова реформа ринку електроенергії стартувала. Головна її мета - оптимізувати український ринок електроенергії під європейську модель. Що передбачає створення конкурентного ринку електричної енергії, який (разом з біржею) і регулюватиме ціни на світло. Нагадаємо, що раніше цим займалася НКРЕКУ. Пустивши ціни на світло в «вільне» плавання, творці реформи очікують появи конкурентних відносин, які будуть підвищувати ефективність виробників і з часом дозволять вивести з ринку неефективні виробництва.

Крім того, населення країни, як замовник, буде прирівняно до другого класу промислових споживачів. Таким чином, більше не буде перехресного субсидування, яке стримувало зростання тарифів для населення за рахунок переплати по тарифам для промисловості. І як кажуть фахівці, підвищення тарифів не уникнути: за їхніми прогнозами ціни виростуть до 28%. Нова модель ринку електроенергії і новий тариф на світло вступлять в дію з 1 липня 2019 року.

А поки що підготовчий етап із впровадження цього самого ринку в розпалі. З початку січня були ліквідовані так звані обленерго. Замість них послуги клієнтам надають дві окремі компанії - перша виступає оператором системи розподілу, друга власне постачальником електроенергії. І тепер для того, щоб користуватися їх послугами, рядовий споживач повинен підписати два окремі договори. Тішить одне, дана процедура не вимагає ніяких зайвих рухів від споживачів. Досить просто продовжувати оплачувати рахунки і споживати електроенергію. Це буде розцінено як згоду з умовами оферти та підключення до послуг двох компаній відбудеться автоматично.

Як і було обіцяно, тарифи на світло в першій половині 2019 року залишилися колишніми. Змінився тільки зовнішній вигляд платіжки і реквізити для оплати.

Важливо! Не забудьте ввести нові тарифи при оплаті в інтернет-банкінгу, в особистих кабінетах платіжних систем реквізити підтягнуться автоматично. Також нові реквізити можна знайти на сайтах постачальників послуги.

Так, з лютого споживачі почали отримувати платіжний документ, в якому вказані дві послуги: поставка та розподіл. Розрахунки платежів виробляє компанія-постачальник, наприклад, в Києві це зараз ТОВ «Київські енергетичні послуги». Як і раніше, передавати показання лічильників можна через особисті кабінети, за номером телефону 15-58 та іншими способами.

Тарифи на світло для населення від постачальника «останньої надії»

Поняття постачальник «останньої надії» (ПОН) застосовується при закупівлі природного газу і електроенергії. І сенс в тому, що постачальник даних послуг, який був обраний як ПОН, не може відмовити споживачеві в укладенні договору поставки своїх послуг. Правда період таких поставок обмежений і становить 90 днів. Після закінчення цього терміну поставки припиняються. Тобто користувач повинен встигнути визначитися з основним постачальником послуг і підписати з ним договір поки не припинилися поставки від ПОН.

У грудні 2018 роки таким постачальником в Україні обраний, за результатами конкурсу, ДПЗД "Укрінтеренерго». Термін його повноважень з січня 2019 і до січня 2021 року. Регулюється діяльність постачальника «останньої надії» Законом №2019 і згідно з його ч. 1 ст. 64 ППН починає поставку послуг електрики споживачам якщо:

  • попередній постачальник послуги збанкрутував або знаходиться на стадії ліквідації;
  • у попереднього постачальника завершився термін дії ліцензії, вона зупинена або анульована;
  • попередній постачальник не виконував встановлених правил ринку, а саме правил «на добу вперед» і подобового ринку. І це призвело до перебоїв постачання енергії споживачам.
  • споживач не вибрав постачальника електричної енергії. Сюди ж можна віднести ситуацію, коли споживач розірвав договір з попереднім постачальником, а нового поки не вибрав.
  • настали інші випадки, передбачені правилами роздрібного ринку.

Що стосується тарифів на послуги такого постачальника, то вони регулюються і встановлюються НКРЕКУ. Тариф на світло в 2019 році від постачальника «останньої надії» становить: 486,06 грн/МВт-год (без ПДВ) і складається з таких трьох частин:

  • оптова ринкова ціна 1,618 грн/КВт-год
  • ціна на послуги ПОН - 0,486 грн/КВт-год
  • ціна на послуги оператора розподілу (залежить від класу напруги).

Орієнтовна вартість послуги ПОН становить до 3,5 грн/КВт-год.

Який тариф на світло діє в Україні в першій половині 2019 року

В одній з минулих наших публікацій ми розповідали про поетапне підвищення тарифів на електричну енергію, починаючи з 2015 року. Історію змін основного тарифу на світло можна зобразити в таблиці (тариф вказаний в копійках за 1 кВт/год, з ПДВ):

Норма

потребления

до 100 кВт/год

100-600 кВт/год

>600 Квт/год

з 01.09.15

0,366

0,63

1,407

з 01.09.15

0,456

0,789

1,479

з 01.03.16

0,57

0,99

1,56

з 01.09.16

0,714

10,29

1,638

з 01.03.17

0,9

1,68

1,68

На даний момент в Україні тариф, який вступив в дію 1 березня 2017 року (виділено червоним). Варто відзначити, що навіть після цього, тарифи на світло в Україні залишаються найнижчими в Європі. І для населення, і для бізнесу.

Також нагадаємо, що в Україні застосовується диференціація тарифів для населення. Тобто, фізичні особи сплачують по-різному. Розмір тарифу залежить від умов споживання і фактичних значень. Тариф 0,9 грн. береться за означений ліміт електричної енергії - 100 кВт/год. За кожен наступний кіловат споживач платить за розцінки - 1,68 грн. за 1 кВт/год.

Пільговий тариф на світло - 0,9 грн. за 1 кВт/год (з ПДВ) на постійній основі, незалежно від обсягів споживання, мають багатодітні, прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу.

Нові тарифи на світло в різних регіонах України

До цих пір існує думка, що тарифи не електричну енергію в різних регіонах України різні. Часто можна почути думку, що ціни на світло в великих містах вище, ніж у сільській місцевості. Деякі вважають, що в столиці тарифи на електроенергію вище, ніж в інших великих українських містах. Іноді можна зустріти і протилежну думку.

Велика кількість пошукових запитів в інтернеті, наприклад «тариф на світло Одеса», «тариф на світло Миколаїв», «тариф на світло Харків», «тариф на світло Дніпро» або «тариф на світло Київ» говорить про те, що населення не до кінця розуміє тарифну політику даної послуги в своєму місті. Але ж все просто, тарифи на світло для населення по всій країні однакові! Регіональні постачальники електричної енергії на законодавчому рівні зобов'язані застосовувати тарифну сітку, встановлену НКРЕКУ. Всі зміни, які можуть відбуватися в розцінках, вступають теж одночасно. Ситуація з тарифами для юридичних осіб трохи відрізняється.

Підвищення тарифів на світло: вчимося економити

Ну що ж, якщо вірити експертам енергетичного ринку, то в середині літа нас чекає підвищення тарифів на світло. І швидше за все, в найближчому майбутньому українські ціни будуть зрівняні з європейськими розцінками. Так що, пора вчиться економити електроенергію. Ось кілька простих, але дієвих правил, які дозволять заощадити сімейний бюджет:

Дізнайтеся в органах соціального захисту, чи належить вам субсидія. Ситуація з добробутом родини може змінюватися дуже різко і непередбачувано. Тому не відмовляйтеся від державної допомоги, це може стати тимчасовим рішенням фінансових проблем.

Перевірте рівень енергоефективності вашої побутової техніки. Вищий клас позначається буквою А+, А++ і навіть А+++. Чим сучаснішою і дорожче модель, тим клас енергоефективності вище. Можливо, прийшов час оновити застарілі моделі техніки. При цьому знайдете користь не тільки в якості використанні електрики, але і в інноваційних можливостях і функціях нових моделей холодильників, прання, НВЧ і т.д.

Замініть старі «лампочки Ілліча» на світлодіодні. Сьогодні ринок LED лампочок пропонує величезний вибір моделей і цін. Додаткову вигоду принесе обладнання кімнат і інших приміщень датчиками присутності або руху. Це хороший варіант для сходових майданчиків, коридорів і т.д.

Використовуйте пральні та посудомийні машини тільки при максимальному завантаженні.

Завжди відключайте електроприлади, якими не користуєтеся. Навіть в режимі «Stand by» вони продовжують «їсти» електроенергію.

Ну і, звичайно ж, одним з найбільш ефективних методів економії енергії стануть дво- і трифазні лічильники, які дають можливість використовувати багатотарифну систему споживання енергоресурсів. Як показує практика, такі лічильники дозволяють економити незалежно від обсягів та цілей використання електрики.

Для здійснення майже всіх перерахованих вище пунктів вам, звичайно ж, знадобиться певний бюджет. Витрачені кошти зараз, допоможуть потім заощадити на оплаті підвищених тарифів на світло. Бракує вільних грошей на оновлення техніки або установку багатофазних лічильників? Надійний фінансовий партнер компанія Бистрозайм завжди поруч! Оперативні грошові онлайн позики під 0% новим клієнтам, завжди цікаві пропозиції постійним клієнтам і висока якість обслуговування чекають вас на нашому сайті або в одному і 70-ти відділень по всій території України.