Останні новини: як змінилися види і розміри стипендій в Україні?

Стипендія в Україні - види і розміри

 

Починаючи з 2017 року, для студентів більшості ВНЗ України стала діяти нова процедура отримання стипендій за спеціальним рейтингу, який складається куратором групи і після затверджується куратором ESTC.

Якщо раніше стипендія видавалася студентам зі середнім балом успішності від 4.0, то тепер орієнтуватися потрібно суто по успішності інших студентів. Такі зміни в системі стипендіального забезпечення значно скоротили кількість студентів, які тепер можуть отримувати грошову допомогу. Про те, якою буде стипендія в 2018 році в Україні, піде мова в диною статті.

Уже в 2016-му моіну оприлюднило новий план по нарахуванню стипендій, заснований на рейтинговому підході. Конкретні критерії, а також квота студентів, які зможуть отримувати фінансову підтримку від держави, затверджуються вже безпосередньо в самому університеті. За словами Гриневич, ці критерії також в обов'язковому порядку повинні бути узгоджені зі студентською радою вищого навчального закладу.

На 90% рейтинг визначається навчальною успішністю, при цьому вра������������овується саме академічний показник, в той час як 10% залишається для додаткових критеріїв навчального закладу (комісія також може сама вирішувати, за що можна нараховувати або не нараховувати додаткові бали). Кількість студентів, які можуть отримувати академічну стипендію, становить 45%, при цьому також існує і соціальна стипендія, яку в 2017 році отримувало близько 7% студентів.

Стипендія в Україні в 2018 році: розмір і види

Розмір стипендії в Україні в 2018 році залишився таким же, як і в році попередньому. Варто нагадати, що в 2017-му було незначне підвищення стандартної академічної стипендії - тепер студенти, які змогли зайняти потрібну позицію рейтингу, отримують 1100 гривень. Що стосується студентів-відмінників, середній бал яких становить 90 і більше, то вони тепер отримують 1600 гривень. Розмір стипендії залежить і від обраної спеціальності. Студенти, які обрали біологічні або інженерні напрямки, можуть розраховувати на стипендію в 1534, а відмінники - на 2022 гривень.

Підвищена стипендія 2018 збереглася не тільки для студентів ВНЗ, а й для учнів професійних училищ. В училищах, до речі, стипендія виросла в середньому на 30%.

Підвищення стипендій та впровадження рейтингової системи, на думку представників Міністерства освіти, допоможе стимулювати студентів до більш активного процесу навчання. Також педагоги ставлять собі за мету скасування «зрівнялівки», а також розмежування стипендії академічної та стипендії соціальної.

Якщо раніше деякі ВНЗ ще продовжували нараховувати стипендію за старими правилами, то тепер у всіх навчальних закладах буде повноцінно інтегрована рейтингова система.

Рейтинг успішності студентів

По завершенню сесії студенти, які вже підрахували свій середній бал, починають думати, чи зможуть вони отримати заповітну стипендію. Академічний рейтинг кожного студента складається на підставі його знань з конкретного предмета. Важливо відзначити, що при цьому слід враховувати кількість кредитів з конкретного предмета. Профільні предмети мають найбільшу кількість кредитів.

Слід розрізняти академічний і загальний рейтинг. Якщо перший включає тільки навчальні досягнення студента, то загальний рейтинг бере до уваги соціальну, наукову та спортивну діяльність студента. Механізм складання рейтингу не може відрізнятися в межах одного курсу або навіть факультету, а будь-які порушення з боку адміністрації караються законом.

До участі в рейтингу повинні допускатися всі студенти, які навчаються у вищому навчальному закладі (дискримінація неприпустима). Єдиним винятком є ​​ті студенти, які мають академічну заборгованість (FX). Навіть за все один кредит заборгованості вже не дозволяє студенту отримувати стипендію, в той час як 15 кредитів вже можуть стати підставою для виключення його з університету.

Також слід пам'ятати інші правила отримання стипендії. А саме те, що студенти, які навчаються на контрактній формі, не мають права отримувати фінансову допомогу від держави, в той час як всі першокурсники, що надійшли на бюджет, на пе��шому курсі можуть розраховувати на отримання стипендії. А ось чи будуть першокурсники отримувати стипендію вже у другому семестрі - залежить від їх результатів сесії. При цьому, згідно з новими правилами, враховуються не тільки іспити і диференційовані заліки, а й оцінки по абсолютно всіх предметах, які входять в навчальну програму.

Критерії ВНЗ, які впливають на формування рейтингу, повинні бути опубліковані за 7 днів до початку навчального семестру. Що стосується самого рейтингу, то він повинен бути опублікований куратором групи відразу після завершення зимової або літньої сесії. Кожен студент має право самостійно обчислити свої бали і оскаржити своє місце в рейтингу, якщо були виявлені помилки.

Соціальна стипендія в вузах України

Як ми вже згадували вище, розмір стипендії в 2018 році залишається незмінним, а для її отримання студент повинен буде написати заяву. Рішення про те, чи надати конкретній особі фінансовому допомогу чи ні, приймає окрема стипендіальна комісія, яка діє при вашому вузі. Про кінцевому вердикті комісії студент повинен бути повідомлений протягом трьох днів з моменту подачі заяви.

Варто відзначити, що стипендію не мають права отримувати студенти, які мають академічну заборгованість, про яку теж було сказано вище. Студенти не можуть отримувати академічну і соціальну стипендію одночасно: вони повинні вибирати між ними.

При наданні соціальної державної допомоги не береться до уваги місце в рейтингу, але якщо особа змогло здати сесію з балом більше, ніж 90, то воно має повне право на отримання додаткової допомоги, яка буде на 45% вище стандартної суми.

 • Згідно з Постановою КМ, соціальна стипендія 2018 відводиться такими групами громадян:
 • Сироти, які або виховувалися без батьків, або ж втратили їх під час навчання у вищому навчальному закладі.
 • Діти з недостатньо забезпечених сімей (в цьому випадку потрібно подавати довідку про доходи батьків).
 • Громадяни, які постраждали від катастрофи в Чорнобилі.
 • Діти з інвалідністю I-III груп.
 • Громадяни, які вже створили свою сім'ю і мають дітей.
 • Біженці з гарячих точок (в даному випадку мова йде про переселенців з Донецької та Луганської областей).

Які розміри соціальної стипендії

Залежно від рівня акредитації закладу, рівня вразливості, а також наукових досягнень студента (в даному випадку мова йде про студентів-відмінників), розмір соціальної допомоги від держави може становити від 800 до 2300 гривень. Саме такий мінімальний і максимальний розмір стипендії в Україні для соціально незахищених громадян.

Процедура оформлення соціальної допомоги:

 • Для початку в формі заяви потрібно звернутися до ВНЗ, де проходить ваше навчання. Заява повинна містити такі дані як: ПІБ адресата, точна дата його народження, а також місце його прописки. Також обов'язково повинна бути вказана підстава для отримання соцдопомоги.
 • Далі потрібно зібрати цілий перелік документів, який повинен складатися з паспорта (на соцстіпендіі можуть розраховувати тільки громадяни України), ІК, студквитка, свідоцтва про народження, довідки ВПО. Також є необхідність включити в загальний список документ, який би служив в якості підтвердження рівня вразливості студента (це може бути інвалідність, статус переселенця, жертва ��ор��об��ля і ��.д.).
 • Після цього працівниками закладу формується Особиста справа громадянина, який бажає отримувати соцстіпендію. ОС повинна бути подана до місцевого відповідний орган соцзахисту НЕ пізніше, ніж через десять днів після подачі самого заяви.
 • Уже в органі соціального захисту повинні розглянути ОС і протягом п'яти днів прийняти рішення про нарахування стипендії. Персональні дані студента вносяться в ЕДАР.

Коли і як нараховується соцстіпендія

Якщо звернутися перед початком навчального семестру, то стипендія 2018 для студентів України буде нараховуватися так само, як і академічна. Таким чином, пільговики вже з січня 2018 могли отримувати стипендію.

Якщо ж заява була подана серед навчального семестру (наприклад, в березні або вересні), то гроші будуть нараховуватися на банківський рахунок студента тільки з місяця подання заяви. Отже, перше нарахування стипендії відбудеться в березні або ж вересні.

Важливо відзначити, що отримати гроші за попередні місяці в цьому випадку не можна, тому потрібно заздалегідь подбати про оформлення соціальної стипендії.

Соцстіпендію можна отримувати до завершення навчання у ВНЗ, але при цьому студент повинен бути не старше 23-річного віку.

Чи варто очікувати скасування стипендій 2019?

Як зазначив Президент ще в 2016 році, він не підпише бюджет, в якому не буде стипендії для студентів. Новина про скасування стипендій сколихнула всю студентську громадськість, що спровокувало численні акції протесту.

Також Перша особа України спростовує всі чутки про те, що магістратура в найближчі роки стане виключно платною в результаті позбавлення державного фінансування. За його словами, сьогодні в Україні розвивається інноваційний сектор економіки, тому важливо мотивувати молодих українців до навчання.

Студентам же залишається тільки сподіватися, що слова гаранта виправдаються. Цілком можливо, що уряду доведеться підвищити стипендії в 2018-2019 році, щоб завоювати голоси виборців.

Найцікавіше тут, що багато «просунуті» студенти (навіть те, які навчаються на бюджетній формі) також виступають проти скасування стипендій, оскільки вони вважають це кроком до Європи. Також в студентській громаді активно з'являються прихильники платної освіти.

 

Читайте також:

Як взяти кредит студенту: хто дає займи з 18 років

Де позичити грошей студенту: варіанти