16.04.2019

3271 Переглядів

Коментарів

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Як подати на розлучення в Україні?

Подати на розлучення або зберегти сім'ю? Питання не з легких і прийняти рішення інколи складно. Напевно, кожен з нас чув фразу «Сім'я - осередок суспільства». Це укорочена версія вислову Фрідріха Енгельса, яке звучить набагато ширше - «Сім'я - це економічний осередок суспільства». Не можливо не погодиться з автором цієї думки, адже саме союз двох людей, їх взаємна праця і старання здатні дати життя і виростити дітей, які стануть ефективними членами соціуму, гідними громадянами своєї країни. І якщо за часів Енгельса переважало класичне поняття сім'ї, а мож����ивість ї�� розпаду (читай розлучення) приводилася практично до ну��я, то в сьогоднішньому світі ситуація круто змінилася. Ставлення до відповідальності за створення сім'ї спростилося і перша думка, яка з'являється у подружжя під час спірних ситуацій - розлучення. Знаходити компроміс, уживатися і миритися сьогодні не в моді.

Подати на розлучення

У більшості випадків процедура розірвання шлюбу не з приємних. Особливо, якщо у подружньої пари, яка хоче розлучитися, є діти, які не досягли повноліття, спільно нажите майно. І якщо ви зважилися на цей крок, то сподіваємося, що наша стаття допоможе вам розібратися в заплутаному лабіринті сімейного законодавства. І в сьогоднішній публікації ми хочемо поговорити про те, як подати на розлучення в Україні, в які державні органи звертатися, які документи на розлучення мати при собі і багато іншого.

Як подати на розлучення

За статистикою найчастіше ініціаторами розлучення є жінки. На першому місці серед причин, що мають великий вплив на прийняття такого рішення, стоять матеріальні проблеми, а саме відсутність окремого житла. І не дарма, адже формула міцних і тривалих відносин практично ідентична піраміді потреб Маслоу, де базова потреба полягає в наявність свого будинку. Психологи вважають, що наявність окремого житла є базою для того, щоб пара могла продовжувати якісний розвиток відносин і особистісного зростання.

Але все-таки не житлом єдиним. Серед причин пари також часто вказують: зраду, згубні звички (пияцтво, ігроманія та ін.), небажання чоловіка/дружини заводити дітей, розчарування, жорстоке поводження...

Отже, рішення прийнято. З чого ж почати? А почнемо з того, що розлучення в Україні може проходити за кількома сценаріями і не залежить від міста проживання. Тобто, питання: як подати на розлучення в Києві, а також як подати на розлучення в Харкові, наприклад, є безпідставними. І залежить все, перш за все, від ситуації, що склалася в родині, а саме наявності або відсутності в сім'ї дитини та згоди/незгоди одного з подружжя.

Перший крок: йдемо в один з двох державних органів.

Заява на розлучення в Україні подається:

 • У РАЦСі, якщо у пари немає дітей або один із подружжя через поважну причину не може з'явитися в держорган.
 • До суду, якщо у пари є діти або один з подружжя проти розлучення.

 

На рисунку ми пропонуємо приклад заяви на розлучення:

Заява на розлучення

Як подати заяву на розлучення в РАЦС? Якщо у пари немає дітей, вони прийняли рішення спільно і дружина не вагітна, то така процедура є найбільш простою. Етапи такого шлюборозлучного процесу:

 • Пара звертається до органу реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) за місцем реєстрації чоловіка або дружини (не має значення).
 • Ними подається заява на розірвання шлюбу, що складається з двох частин. Кожен з подружжя заповнює свою частину.
 • Після подачі заяви парі надається один місяць, протягом якого вона може відкликати заяву. Тобто, подружжю дають шанс все гарненько обміркувати і прийняти зважене рішення. Не рідкісні випадки, коли парам протягом даного терміну вдається досягти компромісу, і вони зберігають сім'ю.
 • Якщо ж рішення про розлучення остаточне, то подружжя повинно з'явитися в РАЦС в обумовлену дату і час для реєстрації розірвання їхнього шлюбу.

Необхідний пакет документів: паспорта громадян України, свідоцтво про шлюб, заява.

Давайте розглянемо ще один варіант розлучення через РАЦС - відсутність одного з подружжя. В цьому випадку, документи в держорган подає один з подружжя, а той, хто не зможе особисто бути присутнім для подачі заяви, повинен заповнити свою частину заяви заздалегідь і завірити її у нотаріуса. Далі процедура така ж, як ми описували вище.

Важливо! Якщо чоловік або дружина не зможуть з'явитися в держорган для реєстрації розірвання шлюбу в зазначений термін, вони повинні написати про це заздалегідь в самій заяві або направити в РАЦС додаткову заяву. У документі має бути присутнє таке формулювання: «Я згоден на реєстрацію розірвання шлюбу під час моєї відсутності». Також тут вказується адреса РАЦСу, куди буде направлено Свідоцтво про розірвання шлюбу, яке відсутній зможе особисто отримати за місцем своєї реєстрації. Якщо в силу ситуації, що склалася обоє не можуть з'явитися в РАЦС для здійснення реєстрації розірвання шлюбу, вони повинні направити в держорган заяву з проханням про перенесення дати проведення процедури. Але врахуйте, що термін, протягом якого може бути проведена процедура розлучення, не перевищує 1 року з дня подачі заяви на розірвання шлюбу.

Часто зустрічається таке питання: як подати на розлучення в односторонньому порядку? Це можливо в тому випадку, коли один з подружжя офіційно вважається безвісти зниклим або визнаний недієздатним.

Як подати заяву в суд на розлучення. Ще раз нагадаємо, що розлучення через суд без дітей і майна не проводиться. До суду звертаємося тільки в тих випадках, коли в родині є спільні неповнолітні діти або один з подружжя не хоче розлучатися. Про це поговоримо в наступних розділах статті.

Як подати на аліменти без розлучення

Ще один часто задається питання: як подати на аліменти без розлучення в Україні? Тому ми вирішили винести його в окремий розділ, після якого повернемося до процедури розірвання шлюбу через суд.

Дуже часто подружні пари перестають жити разом, при цьому вони мають спільних дітей і офіційно не розлучаються. Добре, якщо батько, який не живе з дитиною, продовжує піклуватися про своє чадо і допомагає матеріально. Але бувають випадки, коли таку допомогу доводиться «вибивати» силою, а саме через суд.

Законодавство в такому випадку знаходиться на стороні неповнолітньої дитини і одного із батьків з яким вона проживає. Воно дає можливість без оформлення розірвання шлюбу (і навіть без вступу в шлюб) вимагати від батьків спільного матеріального забезпечення дитини.

Для стягнення такого виду аліментів слід звертатися в суд і надати наступний пакет документів:

 • Копії паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду;
 • Свідоцтво про народження дитини;
 • Свідоцтво про шлюб;
 • Довідка, що підтверджує, що дитина проживає з позивачем;
 • Акт, який підтверджує факт окремого проживання відповідача;
 • Довідка з місця роботи відповідача. Якщо отримання такої довідки ускладнюється, то можна написати в суд відповідну заяву, яка зобов'яже працедавця надати документ.

На основі перерахованих вище документів складається позовну заяву на аліменти. Сума аліментів призначається суддею і не може бути менше 30% від дитячого прожиткового мінімуму. При цьому суд враховує обставини стану відповідача (матеріальне становище, стан здоров'я і т.д.).

Важливо! Ви повинні знати, що в разі ухилення від виплати аліментів, неможливості визначення місця проживання відповідача або відсутності у нього матеріальної можливості проводити виплати, фінансова підтримка дитини лягає на державу. Для нього повинна бути призначена щоквартальна матеріальна допомога в розмірі не менше 30% від прожиткового мінімуму.

Як подати на розлучення, якщо є діти

Розглянемо ситуацію, коли сімейна пара з неповнолітніми дітьми прийняла спільне рішення про розірвання шлюбу. У такому випадку процедура розлучення буде проходити через суд. Для цього вони подають в спільну заяву про розірвання шлюбу. Для подачі даної заяви необхідно зібрати пакет документів, який буде складатися з копій таких документів:

 • Паспорти обох із подружжя;
 • Свідоцтва про шлюб;
 • Свідоцтва про народження дітей (дитини);
 • Договір «Про виховання і забезпеченні дитини після розірвання шлюбу батьків» - даний договір є обов'язковою умовою подачі заяви на розлучення і укладається між подружжям.

Важливо! Вимагаючи від сімейної пари з дітьми подібної угоди, держава зобов'язує батьків перед початком процедури оформлення розлучення обговорити і розглянути всі умови проживання дитини, від яких буде залежати подальша доля маленького члена сім'ї. У документі прописуються такі пункти: з ким і де ��уде п��оживати дитина, яким чином, коли і де один з батьків, що не проживає з дитиною буде зустрічатися з дитиною, його матеріальне забезпечення та ін. Як правило, складання такого договору вимагає консультації грамотного юриста, після завершення складання документа він повинен бути завірений у нотаріуса.

Отже, ми розгля��ули питання, як подати на розлучення, якщо ���� неповнол��тня дитина. Що ж робити, якщо один з подружжя відмовляється розлучатися? Для цього ініціатор розірвання шлюбу звертається до суду, де заповнює і подає відповідну позовну заяву. Пакет документів аналогічний тому, який ми розглянули вище, але угода про виховання і забезпеченні дитини пі��ля розірвання шлюбу батьків не обов'язковою. Також позивач повинен вказати місце реєстрації та адресу роботодавця відповідача. Крім того, в позові можна вказати і вимогу про поділ майна, яке було нажито спільно. Але досвідчені юристи не рекомендують цього робити. Так як, зазвичай такі «комплексні» позови вимагаю більше часу на розгляд і винесення рішення. Вони можуть затягнутися на місяці і навіть роки. Краще подавати два окремих позови: на розірвання шлюбу та поділ спільного майна.

Після подачі позову відбувається досудова підготовка справи, і суддя призначає дату слухання. Згідно із законодавством, воно відбувається не раніше, ніж через місяць з дня реєстрації позову. Про дату, час і місце засідання особи, які беруть участь у справі повинні бути сповіщені порядком. У разі неявки в суд відповідача або позивача, і відсутності відомостей про їх сповіщення, судове засідання переноситься. Ще однією причиною перенесення засідання може бути оповіщення суду учасником справи про неявку в суд з поважних причин.

Завершення розгляду справи суддею завершується оголошенням рішення суду про розірвання шлюбу, яке може бути оскаржене в апеляційному суді. Для цього незгодна сторона має 10 днів, після закінчення яких, рішення суду набирає чинності. Розірваний через суд шлюб не оформляється Свідоцтвом про розірвання шлюбу.

Ну і в кінці хочемо відповісти на питання: як подати на розлучення вагітній жінці? Відразу потрібно сказати, що Сімейний Кодекс України (Стаття 110) не передбачає можливості подачі заяви на розлучення в разі вагітності дружини і навіть забороняє подібний дії. Також не можна подати на розлучення в разі, якщо у вашій родині є маля, яке не досягло однорічного віку. Але виключення з правил є завжди. Ось деякі з них:

 • Подача заяви про розлучення в ході обопільного рішення батьків, до якого буде додано договір про врегулювання виховання і забезпечення дитини;
 • Вчинення злочину одного з батьків, який вплинула на життя і стан дитини або другого з батьків;
 • Якщо батьківство ще ненародженої дитини визнане іншим чоловіком;
 • А після народження малюка - визнанне батьківства іншим чоловіком або виключення інформації про батьківство з актового запису про народження дитини на підставі рішення суду.

Звичайно ж, розглянути всі випадки і нюанси шлюборозлучного процесу в одній статті неможливо. Кожна життєва ситуація вимагає індивідуального підходу. І якщо ви не зважитеся самостійно зайнятися цим питанням, то досвідчені юристи та адвокати завжди допоможуть розібратися у всіх питаннях законодавства і знайти вірне рішення. Ну і, звичайно ж, шлюборозлучний процес іноді може виявитися досить дорогою «штукою». Так, в 2019 році судовий збір за подачу позову про розлучення обійдеться в 768,40 грн., Держмито в разі розлучення в РАЦС складає 8,50 грн. Послуги професійного юриста обійдуться від 1000 грн. і будуть залежати від складності справи. Ну а отримати швидку фінансову допомогу завжди можна на сайті https://bistrozaim.ua . Ми пропонуємо якісний і оперативний сервіс онлайн кредитування на максимально вигідних умовах, з швидким прийняттям рішення і видачею грошей на руки або на банківську карту.