УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

29.05.2020

5117 Переглядів

Коментарів

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Договір оренди квартири в Україні в 2020: готовий зразок

Ви молода сім'я і вирішили з'їхати на знімну квартиру від настирливих батьків? Хочете переїхати жити в інше місто і плануєте знімати житло? Або може бути, навпаки, у вас є вільна житлоплощу, яку хочете здавати в оренду?

 

 

 

У будь-якому випадку, після прийняття рішення про винаймання / здачі квартири в оренду, бажано оформити і підписати договір найму. Що це за документ, для чого він потрібен, які права квартирантів і господарів квартир захищає, як правильно оформити договір та інші питання розглянемо в даній статті. Тут ми постаралися зібрати найбільш актуальну інформацію, яка збереже ваші нерви і гроші, �� також допоможе грамотно організувати оренду / здачу квартири.


Договір оренди квартири: навіщо?

Почнемо з того, що договір оренди квартири в Україні - це юридичний документ, місія якого врегулювати відносини і захистити права, як власника квартири, так і квартиранта. У документі детально прописують усі умови здачі житла в оренду. На рівні держави дані відносини регулюються Цивільним кодексом України, а саме, главою 59, яка так і називається «Найм, оренда житла».
Сьогодні в Україні працюють два види договору по даному напрямку:
●        Договір найму - застосовується для врегулювання відносин між фізичними особами. Тобто, коли одна фізична особа здає житлоплощу іншій фізичній особі;
●        Договір оренди - регулює відносини між фізичними і юридичними особами. Тобто, коли однією зі сторін договору є юридична особа. Крім того, даний договір застосовується в угодах з нежитловий площею, наприклад, складськими приміщеннями.
Важливо! Так уже повелося в побуті, що договір оренди квартири називають саме «договором оренди» (хоча в більшості випадків це угода між фізичними особами), а не найму. У статті, для зручності, ми теж будемо називати його так, але варто запам'ятати, що правильна назва документа, який повинен підписуватися між фізичними особами, саме «Договір найму».
Укладенню договору передують пошук квартири, її огляд, перевірка документів власника житла (що засвідчують його особу і право власності на житлоплощу), обговорення прийнятних для сторін умов. Деякі люди для цього часто користуються послугами ріелтора, але в наш час можна впоратися і самостійно, благо, зараз це не проблема - в інтернеті працює маса спеціалізованих сайтів з пропозиціями від господарів квартир. У другому випадку ви навіть заощадите, так як не доведеться платити комісію посередникові - 50% від місячної вартості оренди. Прийнявши рішення про самостійний пошук житла, слід бути «напоготові», щоб не потрапити до рук шахраїв. Тому підходите до цього процесу максимально уважно:
✓        не "ведіться» на пропозиції з відверто заниженими цінами,
✓        не надсилайте автору оголошення гроші, для того щоб вас поставили в чергу перегляду (буває і таке),
✓        ніяких передоплат на карту без перегляду житла і особистої зустрічі,
✓        в процесі огляду квартири і знайомства з власником, вивчіть його документи і переконайтеся в тому, що маєте справу саме з власником житлоплощі. Ну, або, як варіант, можна підписувати договір з людиною, який надасть завірену нотаріусом довіреність на вчинення подібних угод.
У свою чергу, власник квартири повинен ознайомитися з документами майбутнього квартиранта, отримати інформацію про місце роботи та його графіку, про звички, наприклад, курить він, в такому випадку обговорюються місця для куріння і т.д.
 

Зразок договору на оренду квартири

Сьогодні в інтернеті можна знайти величезну кількість зразків договору оренди квартири. Але пам'ятайте, що кожен з цих зразків - це не фінальна версія до підписання. Ви можете вносити свої правки і додавати пункти, виходячи з ситуації. Завантажити договір оренди квартири можна на спеціалізованих сайтах, а також тут.
Отже, відповідна квартира знайдена, знайомство з власником і його документами сталося, огляд житла підтвердив факт, що вам все підходить. Що далі? А далі має бути підписання договору, але спочатку рекомендуємо проговорити основні нюанси умов проживання:
●        число осіб, які будуть проживати в квартирі;
●        термін оренди - довгострокова це оренда (від 1 року) або короткострокова (до 1 року), оренда з певним терміном закінчення і т.д.
●        діти і тварини - варто обговорити можливість проживання дітей і тварин, як правило, їх наявність передбачає пункт про умови відшкодування збитків, які можуть бути нанесені під час проживання. Наприклад, порвані кішками крісла та дивани, помальовані дітьми шпалери і т.д.
●        комунальні послуги - хто оплачує, чи є в квартирі лічильники і т.д.
●        дата оплати оренди і валюта - позначається конкретні тимчасові рамки внесення оплати, наприклад, до 5 числа кожного місяця і т.д.
●        заставу - чи потрібен заставу, в якій сумі, умови його повернення і т.д.
●        інші деталі, які залежать від самої квартири і умов проживання.
Важливо! за законодавством договір оренди квартири складається і підписується виключно в паперовому вигляді. Він може бути завірений нотаріусом чи ні - це не впливає на його законність і юридичну силу і поширюється на договори терміном оренди до 3-х років. Зверніть увагу, що після цього терміну орендар отримує можливість суборенди (здача житло третім особам), але обов'язково після узгодження з орендодавцем.
Основна частина типового договору оренди квартири в Україні повинна складатися з наступних пунктів, і в разі їх відсутності втрачає свою силу:
●        паспортні дані та підписи сторін;
●        предмет договору - інформація про квартиру: метраж, адреса, документи, що підтверджують право власності, інформація про те, що квартира не подарована, чи не продана або закладена, не перебуває під арештом;
●        призначення оренди (тут же прописуються ПІБ всіх майбутніх мешканців) і порядок передачі квартири наймачеві;
●        оплата і терміни дії документа - зверніть увагу, що при відсутності чітких термінів оренди, передбачає автоматичне застосування терміну - 5 років;
●        розмір орендної плати і графік платежів. Тут же підписуються умови оплати комунальних, застави і т.д.
Крім того, в бланк договору оренди квартири включають пункти про права та обов'язки орендодавця і орендаря, відповідальності сторін. У разі довгострокової оренди обов'язково вноситься пункт про порядок зміни і внесення доповнень до документа. Ну і фінальними пунктами повинні стати - порядок дострокового розірвання договору і додаткові умови: ремонт зіпсованої техніки, меблів і т.д.
Важливо! Кожен орендодавець повинен пам'ятати, що після підписання договору про найм квартири, він повинен сповістити податкову службу про даний факт для оплати податку (18% від доходу + 1,5% військового збору). Можна, звичайно, не сповіщати і не платити, але пам'ятайте про штрафні санкції, які можуть стати непідйомною ношею або дуже боляче вдарити по бюджету (від 17 тис. Грн до 136 тис. Грн в залежності від ситуації).
Після того, як всі пункти документа обумовлені і внесені, відбувається підписання двох примірників договору, внесення першого платежу і передача ключів мешканцям. Отже, тепер ви знаєте, як правильно оформити договір оренди квартири.
Можлива оренда житла і без оформлення договору. До слова, іноді орендодавцям досить копій документів, що підтверджують особу майбутнього мешканця, особливо, якщо це подобова здача квартир. І таких орендодавців переважна більшість. Вони вважають за краще не витрачати час на оформлення документів, оплату податків і т.д. Тим же, позбавляючи себе можливості «цивілізованого» вирішення нестандартних ситуацій, які, на жаль, теж трапляються часто.

 

Чим відрізняється договір оренди квартири в залежності від міста

На наш погляд, немає значної різниці, в якому місті відбувається угода: оформлення чи - це договору оренди квартири в Києві, договору оренди квартири в Одесі або договору оренди квартири в Харкові. Законодавство діє в рівній мірі по всій території країни. Відмінності можуть бути тільк�� в додаткових умовах, які залежать від менталітету того чи іншого регіону, особливостей проживання, звичаїв і т.д.