РОЗКРИТТЯ ІНФОРМАЦІЇ. ПУБЛІЧНА ПРОПОЗИЦІЯ (ДІЄ З 20.10.2023 Р.) УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

Як правильно заповнити електронну податкову декларацію?

Кожен рік українські платники податків починають з подачі декларації. І якщо прості трудівники не особливо цікавляться як заповнити декларацію, за них 1 ДФ, декларацію про доходи та інші звіти в фіскальну службу подає бухгалтерія, то приватним підприємцям і людям, які займають пов'язані з високими корупційними ризиками посади, заповнити електронну декларацію про доходи і вчасно її подати доводиться самостійно. У цій статті ми розглянемо всі питання про декларування фізичних осіб в Україні. Ви дізнаєтеся, як правильно заповнити декларацію про доходи і кому це взагалі необхідно робити.

Терміни

Взаємодія фізичних осіб з державною фіскальною службою відбувається в два етапи:

  • З 1 січня по 1 травня поточного року потрібнозаповнити декларацію про доходи і подати її до податкової інспекції.
  • З 1 січня по 1 серпня потрібно заплатитиподаток, вирахуваний і зазначений в декларації.

По суті все це можна зробити в один день, головне - не переплутати послідовність. Це важливо, тому що заплатити потрібно рівно ту суму, що зазначена в документі. Якщо спочатку оплатити податок, а потім подати звіт, є ймовірність, що в розрахунках помилка. Виправлена сума не співпаде з сплаченої і виникає порушення. Тому, дайте інспектору перевірити декларацію, переконайтеся, що всі суми вірні і фіскальна служба прийняла звіт, а після, отримавши відповідь на питання «як заповнити податкову декларацію», зі спокійною душею сплатите податок.

Хто подає податкову декларацію?

Відповідно до Податкового Кодексу України заповнити електронну декларацію зобов'язані:

  • іноземці, які проживають на території України;
  • приватні фахівці і підприємці;
  • мігранти;
  • рантьє;
  • інвестори;
  • особи, які отримали дохід від операцій з не податковими агентами;
  • фермери;
  • спадкоємці другої і інших ліній споріднення.

Звільнено від подачі неповнолітні, недієздатні, люди, за яких податкові звіти подає роботодавець, військовослужбовці строкової служби та засуджені, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі. Цей список позначає коло осіб, але не обмежує його. Якщо ви шукайте як заповнити декларацію про доходи самостійно, турбуєтеся про прозорість своєї податкової історії, претендуєте на податкове повернення, подати податкову декларацію можна за власною ініціативою.

Що включати в декларацію?

Питання, як заповнити електронну декларацію, для багатьох платників податків є гострим. На офіційному сайті Державної податкової служби є інструкції і бланки для заповнення. До того ж, якщо подати звіт заздалегідь, інспектор встигне перевірити його і вкаже на помилки. Буде час виправити звіт і подати відкоригований. Проте, щоб не допускати помилки, вивчимо, що має бути в декларації в 2019 році. Об'єктом для нарахування податку є:

  • заробітна плата і прибуток, отриманий за договорами цивільно-правового характеру;
  • дохід від продажу майна;
  • дохід від здачі майна в оренду;
  • інвестиційний дохід;
  • дохід, отриманий з-за кордону;
  • спадщина і подарунки;
  • чистий дохід від підприємницької діяльності (якщо ПП працює не за спрощеною системою оподаткування);
  • інші доходи (знижки, анулювання боргу або відсотків по кредиту, тощо).

Чим загрожує неподання декларації?

Згідно зі статтею 120 Податкового кодексу України неподання, несвоєчасне подання або подання декларації з помилками є адміністративним порушенням і карається штрафом від десяти неоподатковуваних мінімальних доходів громадян (17 грн.) при першому порушенні до 1020 грн. за кожну помилку при повторному порушенні.

Як правильно заповнити декларацію - інструкція

Якщо ви вирішили заповнити і подати декларацію про доходи за 2019 рік самостійно, без залучення допомоги експертів, почніть з пошуку бланка та інструкції до нього. Знайти ці документи можна на офіційному сайті податкової служби або тематичних бухгалтерських сайтах. На сьогодні в Україні допустима подача декларацій в паперовому (треба буде принести оригінал декларації в двох примірниках та електронну версію до Державної податкової інспекції) і електронному вигляді (за допомогою спеціального додатку і електронного ключа). Про способи подачі поговоримо далі, а зараз докладніше зупинимося на заповненні. Воно аналогічне для обох варіантів. Декларація являє собою таблицю з 7 розділів і два розширення для декларантів, які отримали дохід від інвестиційної або підприємницької діяльності. Бланк декларації про доходи Наслідуючи офіційну інструкції, заповніть верхню частину документа інформацією про себе:

  • тип декларації і період подачі;
  • персональні дані;
  • інформація про податковому органі, до якого подається звіт.

Розділ 2 - доходи, які є об'єктом оподаткування. Тут у відповідних рядках проставляється загальна сума доходу, отриманого по кожній категорії. Перш ніж внести дані в графу, підсумуйте всі однотипні доходи в блокноті, і вписуйте в декларацію тільки підсумкові значення. Сума з рядка 10 буде основою для нарахування податку. Розділ 3 включає доходи, які не обкладаються податком. В оману може ввести пункт 11.2, який дублюється з 10.2. Щоб зрозуміти відмінності, зверніться до інструкції до декларації та Податкового кодексу. Розділ 4 - сумарний дохід за операційний рік. Розділ 5 - якщо у вас є підстави для податкових знижок, вони вказуються в цьому розділі. Розділ 6 - обчислення і розподіл податків і обов'язкових платежів виходячи з суми оподатковуваних доходів. У сьомому розділі вносяться коригувальні розрахунки за податки минулих періодів. Останній розділ декларації включає в себе дані про майно, яке декларант здає в оренду. Тут же можна вказати банківський рахунок на випадок повернення частини податків.

Як заповнити декларацію про доходи онлайн

Через інтернет простіший спосіб подачі звітності. Більш того, не встаючи з-за столу, ви зможете більш точно заповнити декларацію (дані можуть бути підтягнуті безпосередньо з податкової виписки) і тут же її відправити. Для цього потрібно зайти на офіційний сайт податкової служби sfs.gov.ua. У нижній частині головного екрану, під новинами буде панель кнопок. Вам потрібна перша - Електронний кабінет. У вікні у верхньому правому куті натисніть кнопку «Вхід». Перед тим як заповнити електронну декларацію Україна, потрібно зробити персональний ключ. В Україні понад 20 компаній надають цю послугу. Одними з найбільш популярних постачальників є провідні банки: ПриватБанк, УкрСиббанк, Ощадбанк. Отримання електронного ключа, навіть якщо раніше його у вас не було, займе до 5 хвилин. За допомогою персонального ключа увійдіть в Електронний кабінет податкової служби.   В налаштуваннях профілю можна додати інформацію про себе, яка буде автоматичною в е декларації заповнити потрібні поля або залишити їх порожніми і кожен раз заповнювати відповідні графи у поданих документах. Починається подача декларації з отримання інформаційного запиту у ДПС про ваші доходи. У лівій частині кабінету виберіть меню «Заяви, запити для отримання інформації». Вгорі вкажіть звітний рік і місяць грудень (якщо потрібно заповнити е декларацію за повний рік). У нижньому вікні натисніть на звіті номер F 1301802   Перевіривши, підписавши і відправивши запит, потрібно почекати близько півгодини до отримання відповіді. Перевірить відповідь можна в меню «Вхідні/вихідні документи». Повернувшись запит допоможе як правильно заповнити електронну декларацію, так і скласти річну електронну декларацію для подачі до Національного агентства протидії корупції. Виберіть в меню «Декларації про майновий стан» і вкажіть, щоб дані в неї були імпортовані з отриманого недавно запиту. Таким чином всі поля заповняться автоматично, підрахуються суми податкових та обов'язкових відрахувань. Вам залишається лише перевірити дані і внести відсутні (доходи по операціях з не податковими агентами). Тут же можна перевірити правильність заповнення звіту. Вгорі є кнопка «Перевірити», яка покаже незаповнені обов'язкові рядки або математичні розбіжності. На перевірений звіт накладається підпис електронним ключем, після чого декларація готова до відправки. Електронний документообіг має на увазі отримання двох квитанцій. Перша сповіщає про те, що звіт потрапив в потрібний державний орган. Друга квитанція повідомляє про помилки в звіті або про те, що він перевірений інспектором і прийнятий. Зазвичай друга квитанція приходить через один-два дні.

Підведемо підсумки

Україна рухається по шляху цивілізованого світу. Полегшуються способи контролю доходів, створюються можливості для платників податків як заповнити декларацію з податку на прибуток, так і сплатити необхідні податки і збори. Доходи і грошові потоки стають прозорішими, а українці більш відповідальними. Сьогодні запит «як заповнити декларацію 2019» один з найбільш популярних. Когось лякає покарання, хтось мотивований відповідальністю, але незалежно від причини щороку все більше наших співвітчизників звітують про свої доходи, платять податки на розвиток країни і змінюють психологію для її процвітання.