УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

27.03.2019

12807 Переглядів

Коментарів

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Населення України 2019: цікаві факти

У березні поточного року новинні стрічки інформаційних сайтів зарясніли новиною про те, що за перший місяць 2019 року населення України зменшилось на 30,5 тис. Держстат стверджує, що даний показник значно вищий, ніж в січні 2018, а тоді він склав - 21,5 тис. Загальний же показник чисельності населення в Україні склав 42122,7 тис. чол. (дані на 01.02.2019). Головними факторами постійного і планомірного зниження чисельності населення України в 2019 році називають: переважання кількості померлих над народженим������ і активну зовнішню міграцію.

 

Важко переоцінити значення кількості і «якості» населення на економічне, соціальне і політичне становище держави. У даній статті ми торкнемося таких важливих питань як: прогноз фахівців про кількість населення України в 2019 році, простежимо динаміку чисельності населення України за роками, вивчимо рейтинг міст країни за кількістю населення і багато іншого.

Чисельність населення України за роками

Історичні події XX століття «боляче» вдарили по рівню чисельності населення України: війни і революції, репресії і депортації, голод 33-го. За підрахунками експертів, в першій половині минулого століття ми втратили приблизно 16 млн. чол. Друга половина століття дала нам шанс на поліпшення ситуації, так в 1959 році кількість населення України досягла довоєнного рівня і склала 42,1 млн. чоловік. Не дивлячись на подальше зростання населення, динаміка показників природного і міграційного приросту все ж характеризувалася тенденцією до зниження. До 90-х років кількість проживаючих зросла, але темпи приросту знижувалися.

Цікавий факт! У 1993 році цифра реального населення України досягла найвищої позначки - 52,2 млн. людей. Але вже в 2001 році статистика населення України показувала зовсім інші дані - кількість українців скоротилася на 7,2% в порівнянні з 1993 роком. З початку ХХI століття і донині чисельність населення продовжує скорочуватися.

Наочно скорочення чисельності населення незалежної України можна зобразити в графіку:

Скорочення населення України

Якщо говорити про світові масштаби, то за чисельністю населення, в порівнянні з 241 країною світу, Україна займає 38 позицію (дані вказані станом на 01.01.2019). А за показником народжуваності лише скромне 186 місце. Ще один показник, за яким країна «б'є» рекорди - рівень смертності. В Європі тільки дві країни випередили нас - Болгарія і Литва. Ми ж з показником рівня смертності на позначці 14,5 особи на 1000 жителів займаємо третє місце в Європі і четверте місце в світовому рейтингу.

За даними експертів, які вивчають проблематику демографічної ситуації нашої країни, чисельність населення України в 2019 році, а вірніше до кінця року, складе 42000217 осіб. До подальшого зменшення показника призведе негативний природний ріст населення і високий рівень зовнішньої міграції.

Стежити скільки населення в Україні станом на поточний час можна на сайті проекту Countrymeters за допомогою спеціального лічильника. Він показує і іншу важливу інформацію, яка стосується демографічної ситуації країни, наприклад число народжених, померлих, які мігрували і т.д. Тут також можна знайти інформацію про демографічну ситуацію інших країн. Творці проекту постійно оновлюють і розробляють нові алгоритми вимірювання та отримання даних, але першоджерелом статистичної інформації даний проект не є.

Одним з важливих показників демографічної ситуації країни також є щільність населення. Станом на 1 січня 2019 року щільність населення України становить 75,15 чол/км2. Найбільш щільно заселений Схід країни, Прикарпаття, а також київський регіон (м. Київ і область). Вельми логічно, що найбільша кількість населення групується біля великих міст: Харків, Львів, Дніпро, Одеса, Запоріжжя та ін. Не густо заселеними регіонами країни можна назвати Поліссі і степові регіони України.

Максимальна щільність населення в розмірі 157,1 чол/км2 зафіксована в Донецькій області. У трійку лідерів по щільності заселення також потрапили Львівська (111,51 чол/м2) і Чернівецька (111,69 чол/Км2) області.

Найнижча щільність населення в розмірі всього 31,6 чол/км2 спостерігається в Чернігівщині. Схожі по ситуації Херсонська область (36,46 чол/км2 і Кіровоградська (38,46 чол/км2).

Населення міст України

Україна – країна з високим рівнем урбанізації. Тобто, велика частина населення країни проживає в містах, які, в свою чергу, мають величезне значення в розвитку економіки держави і соціальної політики. Рівень урбанізації станом на 2017 рік становить 70,1%.

Цікавий факт! Процес урбанізації на території України почався ще в ХIХ століття і прискорився в 1861 році після скасування кріпосного права. У той же час почала активно розвиватися промисловість, вимагаючи все більше робочої сили.

Станом на 01.01.2019 року в Україні налічується 1 345 міських поселень, з яких 459 це міста, а 886 села міського типу.

Найбільші міста України по населенню це: Київ, Харків, Одеса і Дніпро. Ще їх називають містами-мільйонниками. До речі, за останніми дослідженнями населення Дніпра зменшилася до 984   423 чол. Далі йдуть великі міста: Донецьк, Запоріжжя, Львів, Кривий Ріг, Миколаїв, Маріуполь та ін. Великі міста мають статус обласного значення та є «столицею» цієї області. Винятком стали такі міста як Кривий Ріг та Маріуполь - великі індустріальні центри країни, чисельність населення яких зростає завдяки великим заводам і фабрикам.

Рейтинг міст України за населенням очікувано очолює Київ. Станом на березень 2019 року тут зареєстровано 2888470 чол. Але, як стверджують демографи, до цієї цифри можна сміливо додавати ще 2 млн. Тих людей, які проживають і працюють в Києві без реєстрації. Очікується, що кількість таких людей буде рости і далі. Населення невеликих містечок і сіл в пошуку роботи, а також кращих умов життя все частіше вибирає місцем проживання саме столицю.

На другому місці Харків з населенням в 1444540 чол., тут ситуація схо��а з Києвом. Реальна кількість проживаючих може здорово відрізнятися і продовжує постійно зростати. На третьому місці Одеса з показником 1010000 чоловік.

Актуальну чисельність населення міст України і не тільки завжди можна дізнатися на спеціальних сайтах. Про один такий ми вже писали вище, ще один схожий ресурс https://all-populations.com/. Тут же можна знайти список міст України з населенням – від найбільш населених до найменших.

Сучасна територія України ділиться на 24 області. У попередньому розділі статті ми вже згадували про щільність населення і з'ясували, які з областей найбільш густонаселені, а які навпаки. Пропонуємо розглянути населення України по областям, для цього ми підготували графік.

Населення України по областях

Виходячи з графіка, бачимо, що лідируючі області за кількістю жителів: Донецька і Київська (враховуючи м.Київ), на третьому місці Дніпропетровська область. Аналогічно показниками щільності, Кіровоградська та Чернігівська області займають останні місця списку по чисельності проживаючих.

Цікавий факт! Тривалість життя міських жителів на 2,2 року вище, ніж у жителів сіл. Це характерно для всіх регіонів країни. Винятком є Закарпатська область, де тривалість життя сільського жителя на 0,9 року вище. Найбільша різниця між тривалістю городян і селян в Чернігівській області - 5,5 року і Житомирській - 4,4 року.

Перепис населення України

За всю історію незалежної України провели всього один Всеукраїнський перепис населення. Сталося це 5 грудня 2001 року. Планувався і другий перепис населення України, але його проведення переносилося 4 рази. ООН рекомендував Україні все-таки провести перепис в 2020 році.

Цікавий факт! Серед країн колишнього СРСР тільки Узбекистан провів менше переписів свого населення, ніж Україна. А якщо точніше, то вони примудрилися не провести жодного.

Незважаючи на відсут��ість переписів, Державна служба статистики Ук��аїни та Інститут демографії та соціальних дослідження ім. М. В. Птухи НАН України регулярно проводять демографічні дослідження і складають прогнози розвитку демографічної ситуації. Дослідження мають високе соціальне і політичне значення і допомагають розвитку країни в цілому.

Серед таких робіт, наприклад, чисельність працездатного населення України, яка останнім часом стрімко скорочується і в 2018 році склала 17 млн., 16 млн. з яких працюють. Ще кілька мільйонів українців давно працюють за кордоном. Трудова міграція до країн ближнього і далекого зарубіжжя стає все популярнішою серед українців. У пошуках кращих умов життя і можливостей високого заробітку мільйони молодих людей їдуть в Європу, Росію і Азію. Найгірше, що мігрують люди з вищою освітою і затребуваними в нашій країні спеціальностями, наприклад лікарі, IT-фахівці, вчені.

І наостанок пропонуємо розглянути населення України за національністю. Наша країна відноситься до мононаціональним державам, адже українці складають абсолютну більшість населення країни. Крім українців, яких 77,8% від усього населення, в Україні проживають: росіяни (17,3%), білоруси (0,6%), молдавани (0,5%), кримські татари (0,5%), болгари (0,4%), угорці (0,3%), румуни (0,3%), поляки (0,3%), євреї (0,2%) та інші національності (1,8%).

 

Найвигідніші кредитні пропозиції для українців доступні на нашому сайті.