УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

29.05.2020

3648 Переглядів

Коментарів

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Індексація зарплати в Україні в 2020 і готова формула для розрахунку

В останні роки в Україні через постійні стрибки курсу долара спостерігається зростання рівня цін на товари і послуги, а ось заробітна плата, на жаль, не відповідає даній тенденції. Внаслідок чого значно знижується купівельна спроможність українців.

 

 

 

Що ж робить держава для того, щоб хоч якось вирівняти темпи зростання цін і заробітної плати? Для цього в економіці застосовують, так званий, механізм індексації заробітних плат. В основі цього поняття лежить індекс інфляції, а сам механізм регулюється ЗУ «Про індексацію грошових доходів» від 1991 року. Незважаючи на те, що закон прийнятий 28 років тому, в нього регулярно вносяться зміни, виходячи з актуальної ситуації в країні.


Що таке індексація зарплати?

Почнемо з того, що сам термін «індексація» в економіці означає процес перерахунку числової величини певного показника в кореляції від рівня інфляції. Якщо візьмемо індексацію зарплати, то її застосовують для того, щоб врівноважити доходи середньостатистичного українця з рівнем зростання цін на товари і послуги. Тобто, індексація заробітної плати це - один із способів, який застосовує держава (в особі роботодавця) для збереження оптимального рівня платоспроможності населення країни.
Згідно із законодавством, індексація зарплати повинна проводитися в тому випадку, коли рівень зростання цін (ще його називають індексом зростання цін) перевищує допустимий поріг - 103%. Розрахунком даного індексу займається Державна служба статистики України. Для цього фахівці служби в першу декаду кожного місяця вважають рівень зростання цін і публікують інформацію у відкритому доступі на офіційному сайті ГССУ.


Як проводиться індексація зарплати в Україні?

Індексація зарплати в 2019 році проводиться за тими ж правилами, що діяли в минулі роки і є однаковими для всіх. Як ми вже відзначили вище, відповідальність за проведення індексації зарплати в Україні покладається на роботодавця (підприємства, які фінансуються державою або отримують дотації). На всіх інших підприємствах заробітна плата індексується відповідно до правил, які повинні бути прописані в колективному договорі, і при цьому, розмір мінімального порогу індексації зберігається на встановленому державою рівні. Тобто, якщо спостерігається зростання індексу цін вище 103%, то роботодавець зобов'язаний провести підвищення тарифних сіток по заробітним платам всіх співробітників підприємства.
Зауважимо, що нарахування індексації на зарплату в Україні буде проводитися в тому місяці, в якому Держстат розмістить інформацію на своєму сайті, а сама виплата доплати буде проведена в наступному.
Які ж доходи громадян підлягають індексації? Відразу скажемо, що не всі, а лише ті, які входять в межу прожиткового мінімуму, який щорічно встановлюється державою для працездатних громадян, а саме: заробітна плата, стипендії, пенсії, соціальні виплати та ін. Повний перелік даних доходів можна знайти в самому Законі .
Не підлягають же індексації такі доходи: від власності і підприємництва, відпускні, відрядні, лікарняні, допомоги при втраті працездатності, профзахворювання, соціальні виплати у зв'язку з вагітністю, пологами та доглядом за дитиною, виплати для похорону і ін.
Крім того, під індексацію не потрапляють соціальні пільги, премії, цільові державні доплати, наприклад разова виплата при виході на пенсію.

Формула для розрахунку індексації

Розрахунок індексації зарплати проводиться за такою формулою:
СІ = СЗП * Приріст ІСЦ / 100%
де
СІ - сума індексації;
СЗП - сума заробітної плати, яку потрібно проіндексувати;
Приріст ІСЦ - приріст індексу споживчих цін (беремо на сайті ГССУ).
Нагадаємо, що індексацію проводять на дохід, що знаходиться чітко в межах прожиткового мінімуму. На 2019 рік Кабмін встановив мінімум в межах 1 555 гривень - 2 106 грн. При цьому прожитковий мінімум для дорослого працездатного людини встановлено на рівні - 1   996 грн. Індексацію пенсії проводять на основі суми прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність, а саме посилання - 1 555 гривень. Дані суми можуть бути змінені при настанні особливих випадків.
Приклад розрахунку:
Наприклад, підвищення тарифних окладів співробітників відбулося в липні 2017 року - цей місяць буде базовим - і до грудня 2018 р зарплата не збільшилася. Для проведення індексації приріст ІСЦ для нарахування суми індексації в грудні 2018 року становитиме 10,8%
Розрахунок ІСЦ: 10,8% = 1,031 × 1,034 × 1,040 × 100 - 100, де
1,031: ІСЦ за серпень - жовтень 2017 року (0,999 × 1,020 × 1,012),
1,034: ІСЦ за листопад - грудень 2017 року і січень 2018 року (1,009 × 1,010 × 1,015),
1,040: ІСЦ за лютий - вересень 2018 року (1,009 × 1,011 × 1,008 × 1,000 × 1,000 × 0,993 × 1,000 × 1,019).
ІСЦ за жовтень - листопад 2018 році становив 103,1% (101,7 × 1,014) і перевищував поріг індексації, тому в січні 2019 р проведення індексації здійснюється на величину приросту ІСЦ - 14,3% (1,031 × 1,034 × 1,040 × 1,031 × 100 - 100).
Наприклад, зарплата за грудень 2018 року дорівнює 7 000 грн., Але пам'ятаємо, що індексації підлягає тільки та частина доходу, яка не перевищує прожитковий мінімум, в грудні 2018 року ця 1 921 грн.
Раніше ми вже визначили, що величина приросту ІСЦ для нарахування суми індексації в грудні 2018 р за умови, що підвищення окладів було в липні 2017 р становить 10,8%.
Ми вже знаємо, що сума індексації визначається як результат множення грошового доходу, який підлягає індексації, на величину приросту ІСЦ, розділеного на 100.
Отже, виходячи з вище отриманих даних, сума індексації доходу дорівнює 207,47 грн (1 921 × 10,8 / 100). Заробітна плата разом із сумою індексації становить 7 207,47 грн (7 000+ 207,47). Нарахування суми індексації, і її виплата, здійснюється одночасно з нарахуванням та виплатою зарплати за місяць, доходи за який підлягають індексації. До того ж, вся сума зарплати (разом з доплатою за індексації) підлягає оподаткуванню відповідно до законодавства.

 

Калькулятор індексації зарплати

Для того щоб легко і досить точно розрахувати суму індексації все частіше використовують спеціальний калькулятор розрахунку суми індексації зарплати. Така програма є в програмному забезпеченні кожного сучасного підприємства. Але, сьогодні кожен громадянин може скористатися таким калькулятором індексації зарплати онлайн на спеціальних фінансових або бухгалтерських ресурсах.
Наприклад, ми рекомендуємо наступний калькулятор індексу зарплати 2019 Україна .
Ну і в кінці, хочемо зазначити, що своєчасне, точне нарахування і виплата індексації заробітної плати є обов'язковою умовою для всіх підприємств України. За порушення даних умов в законодавстві передбачені чималі штрафи. Тому, в разі порушення прав на виплату індексації, співробітник завжди може звернутися до Інспекції з праці.
На жаль, індексація заробітної плати не може повністю вирішити проблему зменшення платоспроможності громадян України, і є не дуже дієвим механізмом. Тому якщо виникає потреба в грошових коштах до зарплати, рекомендуємо замовити оперативний онлайн кредит на нашому сайті https://bistrozaim.ua . Адже тільки у нас перший позику під 0% усіх нових клієнтів, а також можливість взяти участь в різних розіграшах та акціях.