РОЗКРИТТЯ ІНФОРМАЦІЇ. ПУБЛІЧНА ПРОПОЗИЦІЯ (ДІЄ З 20.08.2024 Р.) УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

Кредити на житло в Україні: як отримати?

Щоб накопичити на власне житло, середньостатистичній українській родині потрібно відкладати гроші протягом довгих років. Навіть якщо мова йде про невелике місто з порівняно дешевою нерухомістю - збирати все одно доведеться не 1 рік. Якщо ж брати Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одесу - відкладати на покупку взагалі можна довше десятиліття.

Чекати так довго - хочеться не всім. До того ж до покупки багато витрачають гроші на оренду житла, що невигідно. Простіше і розумніше взяти кредит, і виплачувати приблизно ту ж суму (яку платили за оренду), тільки вже за свою нерухомість.

На яке житло можна отримати кредит в Україні?

В українських банках можна оформити кредит на покупку:

  • квартири: на вторинному або первинному ринку;
  • житлового будинку;
  • земельної ділянки (під будівництво житлового будинку).

Умови при кредиті на будинок або квартиру будуть приблизно однаковими. Ділянка - коштує дешевше, тому умови будуть відрізнятися.

Позики видаються тільки в національній валюті. Об'єкт, який купується в кредит - майже завжди оформляється в якості застави. Або як варіант - в якості застави надається інша нерухомість, яка належить позичальнику (припустимо, ви купуєте другу квартиру, і в заставу оформляєте першу).

У банках кредити на покупку житла можна отримати 2 способами:

  1. Взяти нецільовий кредит (сума - зазвичай до 250-500 тисяч гривень).
  2. Взяти іпотеку (сума - до декількох мільйонів гривень).

Перший варіант підійде, якщо у вас є частина суми, і кредиту вистачить, щоб покрити відсутню. Або якщо ви живете в невеликому місті, де житло коштує дешево. Плюс такого кредитування - в більш простому оформленні. Мінус - в більш високих відсотках.

Іпотека - краще підходить, якщо вам потрібна велика сума (наприклад - якщо житло ви будете купувати в Києві, Дніпрі, або будь-якому іншому великому місті). Її перевага в тому, що відсотки по позиці будуть набагато нижче, ніж за споживчим кредитом.

Кредити на житло для переселенців - особливості отримання

З початку 2017 року Україна запустили пільгову програму іпотечного кредитування для переселенців. Такі кредити видають в «Ощадбанку».

Основні умови:

  • сума - до 90% вартості житла;
  • нерухомість, що купується оформляється в заставу банку (або в якості застави можна надати іншу нерухомість, що належить позичальнику або його родичу);
  • 99% річних;
  • можна достроково погасити позику;
  • термін - від 1 до 30 років;
  • разова комісія за видачу кредиту - 0,99% від суми позики, але не менше 1000 грн.

На практиці приблизно такі ж умови пропонуються і в інших банках - тобто особливої вигоди для переселенців немає.

Банки, в яких дають кредити на житло

Взяти іпотеку в Україні можна в таких банках:

  1. Приватбанк. Взяти кредит можна на покупку квартир (вторинка і первинка), приватних будинків і земельних ділянок. Сума - до 2 млн грн, початковий внесок - від 25%.
  2. Ощадбанк. Купити можна будь-яке житло - квартиру в новобудові, на вторинному ринку, або приватний будинок. Термін - до 20 років, ставка - від 20.49%, сума - до 70% від вартості об'єкта, разова комісія за видачу - 1.5% від суми.
  3. Укргазбанк. Видають іпотеку тільки на квартири, первинний і вторинний ринок. Купити житло в новобудові можна тільки зі списку забудовників. Вторинку - можна взяти де завгодно. Щорічно треба платити від 0.25% від ціни за страховку нерухомості і від 0.45% від ціни житла за страховку позичальника.
  4. Аваль. Може видати від 60 тисяч до 1.6 млн грн, на термін від 2 до 20 років. Ставка - від 19.3%.

З інших українських банків - не всі мають іпотечні програми (наприклад - Укрсиббанк, ПУМБ). Але в них можна оформити споживчий кредит на кілька сотень тисяч, чого може вистачити для покупки житла в невеликому місті.

Кредити на житло для молодих сімей

Кожен самотній українець у віці до 35 років, або сім'я (з дітьми або без дітей), в якій подружжя не старше 35 років - можуть брати участь в державній програмі пільгової іпотеки.

Молодіжний кредит на житло видається на дуже вигідних умовах:

  1. Ставка - 3% річних для 1 позичальника або сім'ї без дітей, якщо у позичальників є 1 дитина - ставка буде 0%, якщо дитини 2 - у позичальників буде знижка на покупку -25%, якщо 3 дитини - знижка на покупку буде -50% . Тобто якщо ви за цією програмою купуєте квартиру в Києві ціною в 1.6 млн, і у вас є 3 дитини - ви будете платити кредит за ставкою 0%, і тільки половину суми - 800 тисяч грн.
  2. Перший внесок - від 6% від ціни житла.
  3. Термін погашення - до 30 років.
  4. Придбати можна тільки квартири в певних новобудовах. Це головний мінус, оскільки пільгового житла в рік надається дуже мало, і на практиці чекати черги можна роками.
  5. Вартість житла береться не ринкова, а усереднена собівартість зведення. Тобто ціна квартири покупцеві обійдеться в середньому в 1.5-2 рази нижче.

Щоб претендувати на кредит для молодої сім'ї - треба стати на облік (докладніше на https://www.molod-kredit.gov.ua/).

Кредити на житло для військових і учасників АТО

Військовослужбовці та учасники АТО теж можуть отримати кредит на житло за пільговою програмою.

Військовим, які беруть участь в АТО - половину вартості квартири може компенсувати держава. Житло у такий спосіб можна купити тільки в певних новобудовах, які схвалить Мінрегіон. Будинок при цьому повинен бути побудований не менше ніж на 50%. Крім цього окремі програми кредитування є у Міноборони і Мінсоцполітики.

Для військовослужбовців, які не беруть участі в АТО - є окремі програми кредитування. У Міноборони формується своя черга військових, які потребують поліпшення житлових умов.