УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

02.11.2017

1451 Переглядів

Коментарів

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Реформа освіти: що зміниться у 2019 році

Реформа освіти: що зміниться у 2018 році5 вересня 2017 року Верховна Рада України 255 голосами ухвалила новий закон про освіту, а незабаром його підписав Петро Порошенко. Як реформа змінить життя школярів, батьків та вчителів? Читайте у нашій статті.

12-річне навчання

Одна з найбільш обговорюваних змін. 12-річне навчання почнеться вже з наступного року й стосуватиметься усіх майбутніх першокласників. Як пояснила таке нововведення Міністр освіти України Ліл��я Гриневич, додатковий рік у школі - це водночас мінус 1 рік у виші.

Навчання будуватиметься таким чином:

 • початкова школа - 4 роки;

 • базова освіта у школі - ще 5 років до початкової школи;

 • профільна освіта у школі - +3 роки.

Інакше кажучи, після 9 класу учень має право вирішувати: залишитися йому в школі, гімназії або ліцеї та продовжити отримувати академічні знання чи обрати професійний коледж. Якщо він вирішить лишитися, то останні 3 роки його навчання буде профільним. Отже, учень зможе підтягнути знання з предметів, які стануть йому у пригоді в майбутньому, та завершити бакалавріат не за 4 роки, а протягом 3 років.

Скорочення кількості навчальних дисциплін

Згідно з новим законом, загальна кількість обов'язкових шкільних предметів скоротиться майже вдвічі. Кілька дисциплін "зіллється" в єдиний курс:

 • "Природа і людина" та "Людина і світ": фізика, біологія, хімія, астрономія, географія.

 • Курс математики: алгебра і геометрія.

 • "Словесність": мови і література.

Головна мета таких змін, за задумом творців реформи, допомогти школярам оволодіти певним набором умінь та компетентностей. Експерти запевняють, що зникне необхідність зубріння інформації, а також кануть у небуття предмети, які точно не допоможуть дитині у реальному житті. А отримані знання вона зможе застосовувати у майбутньому.

Підвищення зарплати вчителям

За словами міністра, сьогодні середня заробітна плата вчителя вищої категорії становить 6 500 гривень. А наступного року ця цифра може збільшитися вдвічі. Але оскільки грошей у бюджеті, як завжди, не вистачає, підвищення вирішили зробити поступовим, до 2023 року.

Особливості перерахунку:

 • Поетапне підвищення мінімально�� ставки вчителя до 3 мінімальних зарплат. Сьогодні мінімальна зарплата становить 3 200 (з податками).

 • Додаткові надбавки за вислугу років: понад 3 роки - + 10%, від 10 років - + 20%, понад 20 років - + 30% до встановленої зарплати.

 • Після проходження сертифікації (є добровільною) - + 20% до зарплатні.

Деякі експерти вважають, що проблема браку грошей для підвищення заробітних плат вирішуватиметься також шляхом скорочення кількості вчителів. Як уже було зазначено вище, деякі предмети об'єднають в єдиний курс. З цієї причини, припускають фахівці, ⅔ вчителів фактично залишаться без роботи.

Українська - єдина мова викладання

7 стаття законопроекту про освіту не на жарт схвилювала нацменшини та наших найближчих сусідів. Згідно з новим законом, українську мову вивчатимуть з першого класу, а у п'ятому вона отримає статус основної мови викладання, навіть у шкільних установах для нацменшин. А ось мови нацменшин залишаться лише як окремий предмет.

Представники української влади стверджують, що стаття відповідає конституції країни та Європейській хартії регіональних мов. Також вони передбачили перехідний період. Наприклад, зміни для нинішніх учнів почнуть діяти з 2021 року.

Фінансова прозорість

За новим законом навчальні заклади мають публікувати інформацію про надходження грошей на рахунки школи та розписувати, куди витрачені фінанси. Це допоможе батькам контролювати використання благодійних внесків. Крім того, планується, що внески стануть добровільними й офіційними.

Більшість нововведень у сфері освіти набудуть чинності 1 вересня 2018 року. Наскільки ефективними виявляться реформи, покаже час. Але вже сьогодні можна зазначити позитивні моменти закону: структурованість навчального процесу, отримання дітьми реальних знань, які дійсно стануть у пригоді в майбутньому, а також підвищення зарплат педагогам та мінімізація фінансового тиску на батьків.

Схрестимо пальці й чекаємо оновлень!