28.03.2019
19383 Переглядів
Людина - частина суспільного організму. Протягом усієї своєї історії вона живе і розвивається в групі: зграї, племені, сім'ї. Виживання - основна мета таких об'єднань. Це особливо важливо для індивідуумів, які, в силу віку або хвороби, не можуть повноцінно подбати про себе. Мова йде про дітей, які не досягли повноліття, старих і недієздатних осіб. Без допомоги інших людей вони просто не виживуть. Але навіть якщо це і станеться, таке життя складно буде назвати повноцінним. У сучасному суспільстві захист даного прошарку населення визначена як опікунство і регулюється на державному рівні.
Зміст:
Основні аспекти і механізми оформлення опікунства в Україні регламентовані наступними нормативними актами:
Основна мета, яку прагнуть досягти державні органи при розгляді справи про опікунство - пристосувати громадянина, нездатного подбає про себе, в середовищі, де його права, потреби і інтереси будуть максимально враховані. Щоб стати опікуном, одного бажання замало. Адже він несе повну відповідальність за життя, фізичне та емоційне здоров'я свого підопічного. Тому перш ніж розглядати, як оформити опікунство, необхідно зупинитися на тому, хто може бути допущений до даної процедури.
Основні вимоги до потенційних опікунів:
Звичайно, при оформленні опікунства, найбільшу перевагу віддається члену сім'ї або кревному родичу підопічного, але це аж ніяк не є обов'язковою умовою. При бажанні останнього (дорослого або дитини старше 10 років), дана відповідальність може бути покладена на особу, яка не має до його сім'ї ніякого відношення, але перебуває з нею в хороших міжособистісних відносинах і відповідає всім перерахованим вище вимогам.
Утвердившись в своєму намір, необхідно зрозуміти що потрібно для оформлення опікунства і куди саме варто звернутися. Справа може розглядатися в двох інстанціях. Якщо питання відносно просте, мова йде про кровну дитину або про дієздатного дорослого, тоді необхідно нанести візит органам допомоги і піклування при місцевій адміністрації. Якщо мають місце спірні моменти, догляд потрібно психічно або фізично недієздатній людині, такі ситуації розбираються тільки в суді.
Наступний крок - в обраній інстанції взяти перелік документів для опікунства. Найчастіше в нього входять наступні позиції:
Це основні документи на опікунство, які можуть у вас запитати. Кожен з пунктів має різний термін дії. Довідка про судимість дійсна протягом року, медична - всього три місяці, тому нею найкраще зайнятися в останню чергу. І іноді вищезазначений список може бути доповнений і іншими актами, і довідками, необхідними в конкретно вашому випадку. У потенційного кандидата можуть зажадати свідоцтво про наявність у нього необхідних навичок по догляду за хворим або знань про виховання дітей. Дану процедуру краще всього доручити досвідченому юристу, але, якщо займаєтеся збором документів самостійно, обов'язково уточніть цей момент у відповідній інстанції.
Сирітство, як соціальне явище існує в будь-якому, навіть найбільш розвиненому суспільстві. Завжди були, є і будуть діти, які з різних причин залишилися без батьківського крила. Їх подальше життя і виховання відбувається або й іншій родині або в спеціально створених для цього установах. Перший варіант розвитку подій найбільш прийнятний. Тому держава через нормативно-правову базу прагне забезпечити кожній одинокій дитині право жити в родині, де будуть створені всі умови для її щастя і всебічного розвитку.
При вивченні теми, так чи інакше, стикаєшся з такими поняттями, як опікунство і піклування. Виникає плутанина, це одне і те ж або між ними є різниця? А різниця дійсно є. Коли мова йде про дитину, то вона визначається її віком. Якщо малюк ще не досяг 14 років, то над ним встановлюється опіка, а якщо він знаходиться в підлітковому віці (проміжок від 14 до 18 років) - піклування.
Відповідь на питання, як оформити опікунство над дитиною і як оформити піклування над дитиною буде ідентичним. Права і зобов'язання в цих правових відносинах абсолютно однакові, як і сама процедура. Єдиний нюанс - дитина, над якою встановлюється піклування, обов'язково повинна особисто бути присутньою в залі суду.
Щоб оформити опікунство над дитиною, вона повинна мати юридично підтверджений статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Самої ситуації, коли дитина знаходиться в важких життєвих обставинах, для цього недостатньо. Даний статус неповнолітній громадянин отримує в разі, якщо його батьків немає в живих або суд прийняв рішення про позбавлення їх законних прав.
Якщо у неповнолітнього немає такого статусу, перше, що необхідно зробити - звернутися до органів захисту прав дітей, щоб вони склали акт і передали справу до суду. У малюка, який знаходиться на повному державному утриманні (в дитячому будинку, інтернаті та ін.) такий статус уже є – можна відразу почати збирати необхідні документи.
Коли у вас є на руках документ, що свідчить про те, що ви є офіційним кандидатом в опікуни, можна звертатися в дитячий будинок з проханням передати вам малюка. Важливо пам'ятати, що такі установи часто закриті для сторонніх, йти туди можна тільки маючи з собою направлення від місцевих органів опіки.
Бувають випадки, коли в дитячих будинках адміністрація перешкоджає видачі дитини під опіку, наполягаючи виключно на її усиновленні. Їх можна зрозуміти, адже вони діють так в інтересах малолітньої особи, але, на жаль, не в рамках чинного закону. Якщо з'являються подібні перешкоди без об'єктивних причин - сміливо звертайтеся до суду.
Іноді, мама і тато живі, але в силу різних життєвих обставин не можуть повноцінно виконувати свої обов'язки, тоді у родичів виникає питання, як оформити опікунство над дитиною при живих батьках. Така потреба з'являється, також, коли їх дія або абсолютна бездіяльність загрожує життю і здоров'ю дитини. Якщо дорослі люди вживають алкоголь, наркотики, усвідомлено ведуть антисоціальний спосіб життя, ігнорують тривалу відсутність дитини в школі без вагомої причини, розлучити їх з дитиною просто необхідно. Варіанти дій в такій ситуації: тимчасова або повна опіка.
Тимчасова форма, найпоширеніший варіант, як швидко оформити опікунство над дитиною бабусі. До такого способу звертаються в тому випадку, якщо батьки:
Для її юридичної реєстрації необхідна письмова згода обох батьків. Щоб бабуся або дідусь змогли взяти на себе турботу про онука, повинні бути дотримані і інші умови:
Щоб при живих батьках домогтися повної опіки, спочатку необхідно через суд позбавити їх законних прав на дитину. Подальша процедура нічим не відрізняється від загальної процедури, необхідно підготувати певний пакет документів і звернутися до відповідної служби.
Зібрані документи надходять до відповідних органів для перевірки і уточнення. Через певний час спеціальна комісія може нанести візит для інспекції житлових і побутових умов заявника. Рішення по справі, якого характеру воно б не було, позитивного або негативного, приймається в тридцятиденний термін з моменту подачі документів.
Турбота про неповнолітнього включає в себе не тільки виховання, але і матеріальні витрати. На початку шляху багатьох цікавить питання, скільки грошей отримує опікун на дитину. Сума, визначена законом про допомогу, становить два прожиткових мінімуми. І хоча гроші отримує дорослий, витрачатися вони повинні виключно на потреби підопічного - даний момент прописаний в законі досить чітко.
Не тільки дітям потрібна турбота і контроль адекватного дорослого, літні люди і громадяни з обмеженими фізичними можливостями також часто потребують додаткового догляду. У такій ситуації їх родичі та друзі задаються питанням, як оформити опікунство над літньою людиною?
Взяти на себе подібні зобов'язання може будь-який повнолітній громадянин нашої країни, який відповідає вищевикладеним вимогам - дитина, близький або дальній родич, навіть абсолютно стороння людина. До останнього варіанту часто ставляться з недовірою, підозрюючи таких людей в неохайності і користі.
Це не завжди обгрунтовано. Адже часто у літніх людей немає живих дітей або родичів, здатних їх опікувати. Але є колеги, сусіди або хороші друзі, які готові взяти на себе таку відповідальність. Щоб опікунство над літньою людиною виправдало очікування обох сторін, перед оформленням проконсультуйтеся з юристом.
У законодавстві фігурують такі види догляду: повна опіка і патронаж. Перший варіант передбачає наявність у літньої людини психологічних відхилень, обумовлених її віком або хворобою, які заважають правильно оцінювати свої дії і їх наслідки, спотворюють сприйняття дійсності. Рішення про недієздатність такої людину приймається виключно судом, він також призначає і опікуна.
У ситуації з повнолітніми громадянами, опікунство - це правові відносини, які виникають щодо повністю недієздатною особистості, а піклування, відповідно, щодо людини з обмеженою дієздатністю.
Патронаж - найбільш вірний спосіб того, як оформити опікунство над інвалідом. Така допомога, як правило, здійснюється на підставі відповідного договору. Його головною умовою, є психологічне здоров'я підопічного і обопільна згода сторін. Цей вид допомоги надається людям з обмеженими можливостями та людям похилого віку, які не можуть повноцінно про себе піклуватися і вирішувати побутові питання через постійні нездужання.
Для реєстрації патронажу основний перелік документів буде потрібно доповнити такими позиціями:
Справа находиться на розгляді протягом 30 днів з моменту звернення. Коли рішення прийнято, заявникам приходить письмове повідомлення із задовільною відповіддю або обгрунтованою відмовою.
У опікунства над батьками старше 80 років діють ті ж правила. Якщо психічне здоров'я людини знаходиться в нормі - реєструється патронаж. Якщо є офіційна постанова суду - повна опіка. Людям похилого віку і інвалідам, які перебувають під патронажем, нараховується додаткова грошова сума до їх офіційної пенсії.
Турбота про людину солідного віку справа досить клопітка і відповідальна. Не всім вдається поєднувати її з основною роботою. Тому для цього випадку в законодавстві передбачено не тільки грошову винагороду. Непрацюючі й громадяни, що присвячують весь свій час догляду за літньою людиною 80 років і старше, вважається платником соціальних внесків. Це означає, що догляд прирівнюється до повноцінної роботи і враховується при розрахунку пенсії.
З ходу відповісти на питання, скільки платять за опікунство над літньою людиною досить складно. Алгоритм розрахунку суми компенсаційної допомоги має ряд нюансів: діючий прожитковий мінімум і певний відсоток для кожної з категорій підопічних осіб. Часто розмір такої компенсації досить скромний, але не варто ним нехтувати, тим більше що оформити його не займе багато часу і сил.
Щоб вам нарахували грошову виплату необхідно піти до фахівців в місцеві органи соціального захисту. Для перевірки всіх даних і розрахунку суми даної служби будуть потрібні певні документи від обох фігурантів.
Документи від особи, безпосередньо займається доглядом:
Документи від опікуваного особи або від її законного представника:
Рішення про необхідність виплат приймається протягом 10 днів з моменту подачі документів. Важливо пам'ятати, грошова компенсація не надається людям, які надають догляд на комерційній основі, займаються підприємництвом, особам, які проходять альтернативну (невійськову) службу, офіційно працевлаштовані, в тому числі на умовах неповного робочого дня.
Коментарів