УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

15.05.2020

4305 Переглядів

Коментарів

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Прибутковий податок в Україні. Що змінилося в 2020 році?

Прибутковий податок з доходів фізичних осіб - один з головних джерел поповнення держбюджету. Придумали його багато століть тому, і практикується він в усьому світі до цього дня. Суть і логіка його в різних країнах практично ідентична, змінюватися можуть розміри ставок, категорії платників і сама назва платежу. В Україні податок з доходів фізичних осіб (скорочено ПДФО) в народі також називають прибутковим.

Сьогодні інформація змінюється зі швидкістю звуку, тому встежити за всіма змінами податкового законодавства дуже складно. Тим більше, якщо ти не маєш безпосереднього відношення до бухгалтерського обліку. А незнання законів, як відомо, не звільняє від покарання, тому пропонуємо вашій увазі корисну статтю, де ми і обговоримо актуальні нюанси даного податку. Що таке ПДФО? Який прибутковий податок в Україні в 2019 році? Який його розмір і алгоритм розрахунку для різних груп платників? На всі ці та багато інших питань ми спробували відповісти в доступному і зрозумілому вигляді.

ПДФО 2020: що змінилося?

Всупереч і очікуванням багатьох українських економістів, великих коректувань в умовах податку на дохід фізичних осіб в 2019 не передбачається. Кілька невеликих правок вже вступили в дію. Найбільші нововведення торкнулися стипендій, подарунків і страхових виплат.

По-перше, раніше не обкладалися стипендії (держбюджетні) до суми - 2470,00 грн. Починаючи з цього року, а також податком всі стипендії до 2690 грн. До їх переліку входять стипендії держбюджетні і стипендії приватних ВНЗ. А крім того, спонсорські заоохочення і гранти.

По-друге, до 2019-го оподаткуванню підлягали подарунки на суму 930,75 грн. і вище. Тепер гранична сума збільшилася до 1043,25 грн.

По-третє, страхові виплати: в 2019 році оподаткування на страхові виплати скасовано (до цього податок складав 18%).

Є ще кілька змін, які стосуються вузьких категорій платників ПДФО, але вони не є настільки поширеними. Детальну інформацію про всі зміни оподаткування завжди можна дізнатися на профільних бухгалтерських сайтах. Сьогодні їх в інтернеті велика кількість.

Хто платить: групи і види платників прибуткового податку в Україні

Українські платники ПДФО діляться на три основні категорії:

 • Фізособи, які мають місце проживання Україні, іншими словами, резиденти. Оподатковуються доходи, отримані в нашій країні, і за її межами. Хорошим прикладом отримання такого виду доходу можуть послужити IT-фахівці, які проживають в Україні і виконують роботу для іноземних компаній, не виходячи з дому. Ще таких людей називають фрілансерами;
 • Фізособи, які не мають місця проживання в Україні - нерезиденти. Під прицілом доходи, отримані на території нашої країни;
 • Податкові агенти - сюди входять всі підприємства і роботодавці, які проводять нарахування, утримання та сплати у ПДФО з зарплат своїх працівників. Процес оплати обов'язкових податкових зборів грає одну з головних ролей при нарахуванні та виплаті зарплати, а значить своєчасність і повнота цих виплат дуже важливі. В даному випадку агент бере на себе відповідальність за якісну і регулярну оплату податку на зарплату від імені найманого працівника.

Цікавий факт. У світі є кілька країн, де прибутковий податок дорівнює 0 і не залежить від рівня заробітків населення. Громадяни Бахрейну, Брунею, Кувейту і Катару можуть вважати себе в цьому плані щасливчиками.

Актуальні розміри ПДФО

Пропонуємо розглянути найпоширеніші ставки ПДФО в Україні. Для вашої зручності ми склали невелику табличку. Важливий момент - в більшості випадків ставка оподаткування стандартна - 18% і діє вже майже три роки.

Вид заробітку Ставка
Зарплати, лікарняні, премії та ін. 18%
Доходи ФОП (загальна система оподаткування)
Заробіток від здачі в оренду або лізинг майна
Відсотки по банківських рахунках - поточні та депозитні (зарплатні виключаються) і ін.
Пенсія, яку громадянин України отримує із зарубіжних джерел
Пенсія, що перевищує суму 10 прожмінімумів (обкладається тільки сума перевищення, на даний момент це 19 210 грн)
Зарплата шахтарів (за умови перебування під землею в розмірі повного робочого дня і не менше 50% річного робочого часу), співробітників спеціалізованих аварійних та рятувальних служб 10%
Спадщина або подарунки від осіб які не є членами сім'ї першого / другого ступеня споріднення 5%
Спадщина або подарунки від членів сім'ї першого / другого ступеня споріднення 0%

Найпопулярнішим видом податку на доходи фізичних осіб 2019 є податок на зарплату. Знаємо, що цим питанням цікавиться велика кількість українців, тому пропонуємо розглянути його більш детально. А почнемо з того, що оподаткування зарплати передбачає сплату таких платежів: ПДФО - 18%, військовий ��б��р - 1,5% і ЄСВ - 22%.

Якщо розглядати більш конкретно, то перші два платежі сплачуються безпосередньо з заробітної плати працівника, ЄСВ нараховується за рахунок витрат підприємства. І, як ми вже говорили вище, своєчасну сплату всіх трьох платежів організовує роботодавець.

Важливо! Зверніть увагу, що безпосередньо з зарплати співробітника вираховують тільки 19,5% податків. Однак підприємство ще додатково сплачує 22% ЄСВ зі своїх витрат, і вони не впливають на розмір «чистої» зарплати. До речі, мінімальна зарплата також підлягає стандартному оподаткуванню.

Отже, тепер ви знаєте який розмір прибуткового податку в Україні в 2019 році. У цьому ж розділі хочемо детально розповісти і про військовий збір (ВЗ), так як він додається до обов'язкових видів оподаткування.

Почнемо з того, ВЗ був введений урядом в 2014 році. Планували на кілька місяців, так як потрібно було екстрено наповнювати порожню казну країни. Але, ось вже п'ять років, як він продовжує діяти. І, швидше за все, буде актуальним до тих пір, поки на сході не припиняться військові дії.

Військовий збір утримують з доходів резидентів та нерезидентів, які вони отримують на території нашої країни і за її межами.

За весь час свого існування ставка збору залишається незмінною - 1,5%. Звільнені від сплати ВЗ військовослужбовці, які беруть участь в Операції об'єднаних сил.

«Вільні» від ПДФО доходи

Нижче ми зібрали перелік доходів фізосіб, під час отримання яких, ви не повинні ділитися з державою:

 • Гроші, які були видані під звіт, і була виконана умова їх своєчасного повернення;
 • Аліменти;
 • Заробітки від продажу або обміну рухомого і нерухомого майна. Не частіше одного разу протягом звітного року;
 • Пенсії учасників бойових дій ВМВ, військових інвалідів і осіб, які підпадають під дію спеціального законодавства;
 • Засоби, анульовані в процесі реструктуризації іпотеки, взятої у валюті на покупку житла зі статусом «єдине».

ПДФО 2020: перелік пільг і звільнення від його сплати

Податкові соціальні пільги (ПСП) регулюють величину суми, яка віднімається від заробітної плати працівника в процесі оподаткування. Цим самим зменшується сума податкових виплат. Але, як показує практика, далеко не всі працівники мають право на їх застосування.

Важливо! На військовий збір ПСП не впливає. Тобто, в разі застосування знижки, вона віднімається тільки від суми прибуткового податку, а ВС залишається незмінним - 1,5%.

Сьогодні «базова» ПСП становить 960,50 грн, а максимальне значення доходу, який дає право на ПСП - 2690,00 грн. Таким чином, заробітна плата для отримання пільги повинна не перевищувати 2690,00 грн.

На виплату ПСП претендують співробітники, які працюють неповний робочий день або тиждень, а також сумісники. Але! Працівник, що працюють за сумісництвом, має право вибрати лише одне місце отримання податкової пільги з усіх доступних йому місць роботи. І зверніть увагу, що це місце може бути не обов'язково тим, де зберігається його трудова книжка.

Крім цього, знижка на ставку ПДФО надається фізособі, в разі, якщо він має заробіток у вигляді зарплати і при цьому:

 • платить відсотки за користування іпотечним кредитом;
 • вносить благодійні внески або робить пожертвування;
 • оплачує навчання у ВНЗ і ПТУ;
 • вносить страхові платежі і внески до недержавних пенсійних фондів;
 • витрачає грошові накопичення на будівництво або покупку доступного житла та інше.

Потрібно також знати, що пільги застосо��уються тільки до зарплат! Ви приватний підприємець або займаєтеся професійною незалежною діяльністю (нотаріат або адвокатура)? Тоді пільга вам не «світить». Право на пільгу втрачають працівники, які до основної заробітної плати отримують: стипендію або інше матеріальне забезпечення в ролі учня, студента, аспірнта, військовослужбовця.

Цікавий факт. Чи плануєте отримати податкову знижку за 2019 рік? Не забудьте заповнити і подати декларацію до 31.12.2020 включно. Радимо підійти до здачі документа відповідально і підготуватися морально. На думку італійських лікарів, саме на дні заповнення і подачі декларацій, припадає пік зростання серцевих і нервових нападів.

Держава також передбачила можливість отримання збільшених податкових пільг: 150% і 200%. Умови отримання таких знижок:

 • 150% може бути призначена чорнобильцю I або II категорії, учню, студенту чи аспіранту, інваліду I і II груп, інваліду дитинства. Також на збільшену пільгу можуть розраховувати самотні мами і батьки, вдови та вдівці, опікуни або піклувальники, на утриманні яких є діти до 18-ти років. А також особи, яку воно містить е дитини-інваліда.
 • На 200% можуть розраховувати українці, удостоєні звання Героя України, або зі статусом «в'язня концтабору».

Як розрахувати прибутковий податок: кілька основних прикладів

Прикладів розрахунку ПДФО можна придумати тисячі: під різні категорії платників і для різних видів доходів. Ми ж хочемо зупинитися на кількох найближчих рядовому українцеві випадків. І стосуватимуться вони, звичайно ж, заробітної плати.

Отже, наведемо приклад розрахунку ПДФО на зарплату співробітника (всі розрахунки проводимо в гривні).

Умови розрахунку: основне місце роботи, але неповний робочий день (4 години); оклад 5000 грн, за січень відпрацьовано 80 годин (при місячній нормі в 168 год.).

ЗП = 5000 × 80/168 = 5500 × 0,4762 = 2381, 05 грн.

Зверніть увагу! У даній ситуації застосовується ПСП, так як 2381,05 менше 2690 грн.

ПДФО = (2381,05 - 960, 50) × 18% = 1420,55 × 18% = 255,69 грн.

ВС = 2381,05 × 1,5% = 35,71 грн. - нагадаємо, що до військового збору пільги не застосовуються;

ЗП на руки: 2381,05 - 255,69 - 35,71 = 2089,65 грн.

Тепер уявімо, що співробітник перейшов на повний робочий день, і зараз його оклад становить 10000 грн. Відпрацьовано 168 годин.

ПДФО = 10000 × 18% = 1420,55 × 18% = 1800 грн.

ВС = 10000 × 1,5% = 150 грн.

ЗП на руки: 10000 - 1800,00 - 150,00 = 8050 грн.

По термінах подачі звітності: для «фізиків» крайня дата подачі 1 серпня року, що настає за звітним, роботодавцям - на момент оплати доходів єдиної платіжкою. Інформацію про реквізити без проблем можна отримати, звернувшись до місцевого органу ДПІ.

Для індивідуального розрахунку, знаючи всю необхідну інформацію, можна скористатися спеціальним зарплатним калькулятором. Такі програми вже давно можна знайти в інтернеті. Їх розробники гарантують високу точність розрахунків, адже вони стежать за всіма змінами законодавства і оперативно вносять коректування. У будь-якому випадку, рекомендуємо довірити всі розрахунки оподаткування фізичних осіб професійному бухгалтеру. Як ви пам'ятаєте, ваш роботодавець в повній мірі повинен забезпечити цю опцію. Якщо виникла потреба в додатковій або специфічній консультації, завжди можна звернутися до професіоналів і розкласти все «по поличках». Краще заплатити вчасно податки і спати спокійно, ніж сплачувати потім штрафи і неустойки, які, у багатьох випадках, будуть набагато вище, ніж прибуток від ухилення сплати.

І не забувайте, що безвихідних ситуацій не буває! Вихід є завжди, якщо поруч надійний фінансовий партнер. Компанія «Бистрозайм» - професійний онлайн сервіс з надання позик на всі випадки життя: індивідуальний підхід, швидкі рішення і завжди вигідні тарифи. Заповнюйте заявку на кредит вже сьогодні і отримаєте позику під 0%!