УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

21.05.2018

3978 Переглядів

Коментарів

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Що робити зі старими купюрами?

Що робити зі старими купюрами?

Напевно кожен з нас тримав у руці брудні, потерті, порвані і старі купюри. Часто такі гроші відмовляються брати в магазинах, "прискіпливі" і банкомати, термінали. Якщо про техніку не може бути й мови, тут дійсно якість купюри контролюється автомати��но, то в магазинах, відмовляючись приймати пошарпані гроші, часто діють незаконно. Тому експерти Бистрозайм вирішили розібратися в тому, коли зобов'язані прийняти старі гроші, де їх обміняти і як відновити купюру.

Чи можна "оживити" купюру

Отже, уявімо ситуацію, коли купюра великого номіналу розірвалася на дві половини. Втрачати її шкода, а обміняти або оплатити що-небудь нею, зрозуміло, не представляється можливим. У такому випадку ви зможете продовжити платоспроможність виробу, якщо склеїти його. Для цього візьміть найтонший прозорий скотч і акуратно склейте порвані частини. Зверніть увагу: під час зберігання банкноти лінія згину не повинна припадати на місце склеювання! Дбайливо зберігайте такі гроші в портмоне, в магазині у вас зобов'язані прийняти їх при купівлі товару, а здача вже виявиться цілої. Склеєна купюра надалі буде здана адміністрацією магазину під час інкасації в банк.

Які купюри зобов'язані прийняти до оплати

У продовженні порушеної теми про магазини, відзначимо, що багатьох громадян цікавить, в яких випадках працівники торгового закладу зобов'язані прийняти старі купюри. Національний банк України визначає кілька ступенів старості банкнот. Якщо ваша банкнота відноситься до першого ступеня, то її зобов'язані прийняти в магазині.

Так ось, якщо купюра точно прочитується, має на поверхні штампи, написи і т.п. - вони повинні бути прийняті! Потертості, забруднення і плями, що не заважають ідентифікації, також приймають до оплати. Навіть якщ���� ви випадково випрали банкноту, вона потьмяніє, але платоспроможності не буде загублена.

Якщо продавець не приймає банкноти з першим ступенем зношеності, він не має це право, а значить порушує закон. Ви можете з ним домовитися усно, а якщо це не допоможе, то навіть звернутися до суду. Але таких прикладів дуже мало, так як не кожен готовий судитися, наприклад, через декілька сотень гривень.

Коли купюру не приймають на законних підставах

Друга і третя ступінь - це серйозні пошкодження виробу, до таких належать: отвори, проколи, порвані (не склеєні) банкноти, з плямами і забрудненнями, які заважають точно визначити рівень номіналу.

У таких випадках слід обміняти купюру - це остання можливість, яка дозволить вам отримати замість старих нові і якісні гроші.

Які установи можуть поміняти порвану купюру

Згідно з чинним законодавством, старі гроші можна обміняти в будь-якому великому банку, а не тільки в НБУ. Для цього банкнота повинна відповідати наступним вимогам:

  • не мати ознак підробки;
  • уціліла частина купюри повинна складати не менше 55% розміру від цілої;
  • якщо банкнота розірвалася, обидві частини повинні відповідати один одному, мати однакові номер і серію.

Оригінальність грошей перевіряється на спеціальному обладнанні, здатному визначати наявність водяних знаків, як головною відмінною риси справжніх банкнот.

Чи можуть банки не прийняти купюру

Як було зазначено вище, банк не прийме купюру, якщо було втрачено понад 55% від її реального розміру. Відмовлять також в тих випадках, коли виріб розшарувався і відсутня одна зі сторін, так як таку банкноту неможливо адекватно ідентифікувати.

У такому випадку працівники банку вилучають гроші і призначають експертизу. Зазвичай процедура займає приблизно 3-5 днів, вона проводиться як за запитом клієнта, так і без нього. Якщо ви дійсно хочете повернути кошти, то потрібно в момент віддачі банкноти написати заяву на ім'я директора банку про те, що вам потрібно ініціювати банкноту, і отримати її відшкодування. Заява заповнюється в 2 примірниках, складається опис грошей. Якщо за результатами експертизи справжність визнана, то банкноту обміняють як готівкою, так і шляхом переведення на рахунок / банківську карту.

Що роблять зі старими купюрами

Ще один момент, який цікавить багатьох хоча б заради цікавості. Насправді потерті і старі гроші будь-якого ступеня рано чи пізно все одно потрапляють в банк. Такі купюри відправляються на спеціальну утилізацію, а замість них оформляється запит на виробництво аналогових банкнот. Таким чином кількість оборотних купюр не змінюється, а значить забезпечується стабільність економіки і курсу гривні.

Тепер ви знаєте, що процес обміну старих грошей на нові доступний для кожного. Якщо у вас є в наявності банкноти з пошкодженнями, можна без зусиль визначити ступінь її старість і обміняти в будь-якому банку України або витратити кошти в найближчому магазині.