Чи дійсно вигідні споживчі кредити: розглянемо на прикладах

В даний час ринкова економіка вражає різноманітністю методів, форм і методів кредитування фізичних осіб. Сучасна класифікація кредитів на території нашої країни і відповідно до закону представляє складну структуру, де найбільш популярною пропозицією є кредитні програми для фізичних осіб. Серед них активно використовується такий продукт, як споживчий кредит.

Види споживчих кредитів

Споживчий кредит - позика, що надається фізичній особі для оплати різних споживчих потреб. Засоби по даній програмі зазвичай видаються в товарній або грошовій формах. На гроші, надані банком, можна придбати техніку (холодильник, телевізор, годинник, фотоапарат, комп'ютер і т.п.). Якщо кошти видаються у великих розмірах, то найчастіше на отримані під відсотки гроші купується нерухоме майно, меблі для нового житла і т.п.

Головна особливість споживчого кредиту полягає в тому, що він видається у вигляді відстрочки платежу. Тобто кошти / товар видається відразу, а виплати призначаються рівними платежами протягом заздалегідь обумовленого періоду, перший внесок слід оплачувати в майбутньому місяці, наступному за датою укладення договору.

Класифікація

Споживче кредитування класифікується за різними ознаками, наприклад:

  • Вид кредитування. Як видається кредит: через торгову точку при купівлі товару, в банку при особистому оформленні.

  • Вид позичальника. Сюди відносяться позики, які надаються всім верствам населення або окремим соціальним групам (пенсіонерам, студентам і т.п.). Тому процентна ставка частково залежить саме від позичальника, тобто його рівня доходів, кредитів і платоспроможності.

  • За методом погашення. Разовим платежем (наприклад, при оформленні купівлі в магазині з виплатою повної вартості за 3-10 місяців) і протягом певного періоду.

  • За методом надання. Бувають поновлювані (як правило, пропонується постійним клієнтам банку) або разові і т.п.

Купівля товару в кредит, а також наявне оформлення кредиту, як і було сказано вище, є найпоширенішими продуктами споживчого кредитування. Розглянемо їх більш детально на наочних прикладах.

Оформлення споживчого кредиту готівкою

Споживчий кредит на різні цілі зазвичай оформляється особисто в офісі банку. Більшість фінансових установ пропонують заздалегідь заповнити заявку, зробити це можна на офіційному сайті. Зазвичай для розгляду запиту досить 5-20 хвилин, але в разі позитивного рішення все одно доведеться вирушати в банк з особистими документами, це є важливою відмінністю споживчого кредиту від позики в МФО.

Вимоги банку можуть бути різними. Наприклад, в Альфа банку можна не тільки відправити заявку онлайн, але і оформити споживчий кредит тільки за паспортом і будь-яким другим документом. З іншого боку, в ОТП Банку доведеться ще надати довідку про доходи, але тут і процентна ставка одна з найнижчих, всього від 10% річних. У Украгазбанку можна оформити кредит під ставку від 24%, в Райффазен доступні пропозиції від 36% і вище і т.п.

В цілому ситуація складається таким чином: чим більше надаєтьс�� документів, які доводять платоспроможність клієнта, тим лояльніше умови кредитування.

Купівля товару за програмою споживчого кредитування

Бажання отримати вподобану техніку багатьох мотивує на оформлення споживчого кредиту прямо в магазині. Процедура схожа зі звичайною купівлею з тією різницею, що ви не сплачуєте його вартість повністю, а частинами під певний відсоток. Останній показник залежить від банку, його умов споживчого кредитування.

Щоб оформити покупку, вам достатньо звернутися до консультанта, який проведе вас до представника банку (працюють прямо в магазинах). Заповнивши анкету на основі словесних даних і по паспорту клієнта, фінансовий фахівець відправить заявку на розгляд і озвучить рішення буквально через 5-10 хвилин.

Схожа ситуація і в інтернет-магазинах. Наприклад, на великих торгових майданчиках користувачеві досить:

  • Вибрати товар, зазначивши в каталозі намір покупки в кредит.

  • Сайти надають доступні кредитні продукти від різних банків - тут ви вибираєте програму, і система автоматично переносить на сайт установи.

  • Заповнюєте анкету і чекаєте схвалення.

Якщо все пройшло успішно, просто продовжуєте покупки. Повну вартість замовлення оплачуйте в термін, визначений в кредитному договорі.

Зверніть увагу, що банк розраховує кредит за ставкою за місяць. Наприклад, у Приват Банку комісія може складати від 2,9% в місяць, УкрСибБанк пропонує 2%, але з одноразовою комісією в 4%. Найнижча ставка, яку ми змо��ли виявити, в OTP Банку - 1,5% на місяць, але не у всіх магазинах.

Чим відрізняється кредит від розстрочки?

Ще один нюанс, багато магазинів пропонують придбати товар не тільки в кредит, але і розстрочку. Деякі помилково вважають, що розстрочка також є різновидом споживчого кредиту, це не зовсім так.

  • По-перше, сторонами співпраці в більшості випадків є Продавець та Покупець (при купівлі товару в кредит це Банк і Покупець).

  • По-друге, зазвичай розстрочка надається на короткий період - до 6 місяців, іноді до 1 року.

  • По-третє, відсутні відсотки за надання розстрочки, а якщо й присутні, то настільки мінімальні, що на кінцевій виплаті повної вартості покупки це практично не відбивається.

Яскравими прикладами магазинів, які надають розстрочки в Україні, можна назвати Фотоз, Foxtrot, Розетку. До речі, останній інтернет-магазин взагалі розробив цілий пакет різних умов розстрочки під 0,01% річних. Такий відсоток діє протягом певного періоду, покупець має право самостійно вибрати ту програму, що підходить для нього найбільше.

Підсумки

Споживчий кредит - це можливість отримати реальні гроші на різні потреби, слід лише звертати увагу на умови надання коштів. Такий вид кредитування дозволяє робити покупки не оплачуючи їх вартість за один раз. До речі, альтернативним варіантом в даному питанні може бути і займ, оформлений в МФО Бистрозайм, особливо коли хочеться отримати річ зараз, а найближчим надходження коштів на її покупку очікується тільки в поточному місяці. Тоді не потрібно буде оформляти кредит на півроку і довший період, обтяжуючи себе банківськими відсотками.

Що ж, для сучасного жителя України створені всі умови, щоб він не міг відмовити собі в приємних покупках.