УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

15.10.2018

2228 Переглядів

Коментарів

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Що вдає із себе лізинг автомобілів (обладнання) і чим він відрізняється від кредиту

Що вдає із себе лізинг автомобілів (обладнання) і чим він відрізняється від кредиту

Люди часто цікавляться - що таке лізинг? Чим він відрізняється від кредиту та інших видів фінансування? Які переваги лізингу для клієнтів? При плануванні придбання автотехніки або обладнання для господарства одним з важливих питань для виробника завжди було його фінансування. Здійснити таке фінансування можна 2 способами - за рахунок власних або ж позикових коштів. Хоча поняття «Лізинг» (походить від англійського leasing - «здавати в оренду») з'явилося в нашому лексиконі зовсім недавно, воно вже досить міцно увійшло в наше життя і ось чому.

Коли власн������������х коштів для такої інвестиції недостатньо або вони потрібні для фінансування інших потреб, варто використовувати позикові кошти. Є два основні варіанти фінансування інвестиції за рахунок позикових коштів:

  • банківський кредит;
  • лізинг.

Якщо з отриманням банківського кредиту не виникає питань, то щодо другого способу у більшості українців існує багато неясностей. Про лізинг співгромадяни мають поверхневе поняття.

Як працюють лізингові компанії в Україні (чим відрізняється лізинг авто від кредиту)

Лізингові компанії - це фінансові посередники між джерелом коштів і клієнтом. Як і банківські установи, вони оцінюють кредитоспроможність потенційного позичальника і вирішують, укладати чи не укладати з ним угоду.

Працюючі на українському ринку організації купують і надають стандартизований перелік автотехніки і устаткування, які користується великим попитом, в залежності від ринку (наприклад: сільськогосподарська або будівельна техніка). Також вони купують обладнання на замовлення конкретного клієнта і надають його в спеціалізований лізинг.

Багато лізингові компанії мають прив'язку до банку як джерело коштів, або до виробника, який є основним джерелом обладнання. Оскільки фінансові організації часто самі займають кошти для придбання товарів, яке в подальшому передадуть, то сам лізинг міг би бути дорожче банківської позики (за умови, що вартість кредиту безпосередньо пов'язана з кредитним ризиком позичальника). Деякі знавці-філологи заперечують, що саме тому в основу англійської та лягло lease, що ще можна перевести як брехня, обман, неправда. Але залишимо це на їх совісті і не вдаватимемося в філологічні суперечки, адже ми зараз говоримо не про це, тим більше що фактично лізинг обходиться позичальникові вигідніше прямих кредитів від банку.

Існують певні причини, чому лізингова компанія пропонують клієнтам ті ж умови, які пропонує і сам банк. Вони полягають в тому, що кредитний рейтинг лізингової компанії вище, ніж кредитний рейтинг звичайного позичальника, за рахунок чого лізингова компанія отримує кошти «дешевше».

Є багато причин, які роблять лізинг більш привабливим рішенням. Якщо орендодавець пропонує в стандартизоване обладнання, він може його придбати за ціною нижчою за ту, яку заплатив сам клієнт, оскільки він купує велику партію і має за це певні знижки. Так працює більшість лізингових компаній, що мають прив'язку до виробників обладнання, як лізингодавець. А ось банки можуть працювати в тісному партнерстві зі своїми постійними клієнтами, пропонуючи в лізинг товари, надані лізинговими компаніями, які безпосередньо пов'язаними з виробником.

Основні види лізингу, що практикуються в Україні

В Україні практикується два види лізингу:

  • операційний;
  • фінансовий.

Операційний лізинг - це особлива форма орендної угоди, згідно з яким ні юридична, ні економічне право власності на предмет лізингу не переходить лізингоодержувачу. Це означає, що об'єкт залишається на балансі кредитора.

Фінансовий лізинг подібний до угоді купівлі-продажу, має більш тривалий термін і покриває більший відсоток вартості об'єкта в порівнянні з операційним лізингом (до 95%). Обсяг фінансування при цьому є великим, а сам термін лізингу більш тривалий, але знаходиться в рамках терміну експлуатації об'єкта.

Де-факто власність на об'єкт переходить лізингоодержувачу і знаходиться на його балансі, тому що він виплачує більшу частину вартості об'єкта, а також використовує його протягом майже всього терміну експлуатації.

Де-юре об'єкт лізингу є власністю лізингодавця до моменту його повного викупу позичальником.

Сьогодні українські компанії, пропонують, в основному, фінансовий лізинг з метою зниження ризиків повернення його об'єкта. Для того щоб операційний лізинг був вигідним, потрібно вигідно продати повернутий об'єкт. Якщо ж ринок неліквідний і продати техніку або обладнання складно, то організації роблять ставку на фінансовий лізинг, при якому ризик повернення значно менше, а кредитний ризик лізингоодержувача важливий з фінансової точки зору.

Один з найпростіших шляхів зниження кредитного ризику - вимога збільшеного авансового платежу, що змусить лізингоодержувача працювати ефективніше (адже він вклав в об'єкт значні кошти), а також зменшить обсяг платежів.

Коли перед господарем постає питання взяти автомобіль (або обладнання) в лізинг або в кредит - універсальної відповіді немає. Бізнес кожного підприємства унікальний і має свої сильні і слабкі сторони, які і впливають на рішення лізингодавця чи банка фінансувати господарство.

Переваги і недоліки

Лізинг має свої переваги і недоліки. Вони проявляються в розрізі застосування такого способу взаємин між кредитором і позичальником. Для наочності оформимо їх у вигляді таблиці.

 

Переваги лізингу

Недоліки лізингу

Більший термін дії договору, як результат, загальна сума ділиться на більше число платежів і щомісячний рахунок виявляється нижче.

Позичальнику відсотки за лізинговим договором можуть виявитися вище, ніж по банківському кредиту аналогічної суми.

Можливість оформлення у валюті. Підприємства, які готові взяти на себе валютні ризики, отримують нижчі відсоткові ставки.

Можливість оформлення у валюті. При нестабільному валютному курсі, збільшується ризик невиплат. Для комерційних підприємств валютні позики додають деякі складності в бухгалтерському обліку.

Лізингові компанії мають велику можливість отримати заставу, ніж банківські установи. Це пов'язано з тим, що об'єкт оренди залишається у власності лізингової компанії (тоді як за надання банківської позики право власності на об'єкт спочатку передається позичальникові, а потім - в заставу банку). У разі вилучення майна, лізингова компанія просто забирає те, що їй належить, а лізингоодержувач використовує транспорт, навіть не викуповуючи його.

Позичальник, виплачуючи заставну вартість і оренду техніки або обладнання так і не стає її власником. Не може розпоряджатися нею.

Фінансові установи охоче йдуть назустріч підприємствам, які не відповідають необхідним банківським критеріям для застави, але грошові надходження яких дозволяють підприємствам обслуговувати «оренду». Для таких організацій співпрацю з лізинговими компаніями може бути єдиним шляхом придбання потрібної автотехніки або обладнання.

Вибір автомобільної техніки або обладнання при лізингу може бути обмеженим. Перевагою тут може бути те, що його можна отримати в лізинг дешевше, але недоліком є ​​те, що не вся пропонована техніка, яка потрібна підприємству, буде в лізинг. Навіть якщо лізингодавець і побажає придбати обладнання під замовлення клієнта, він не буде купувати будь-яку автотехніку. Об'єктом стане максимально ліквідне обладнання, яке, по закінченні дії договору, буде користуватися попитом на ринку. Це пов'язано з тим, що лізингодавець перестраховується від ризиків, позичальник повертає, а не викуповує об'єкт лізингу. У такому випадку потрібно буде шукати нового покупця на б / у техніку, що в свою чергу лягло в основу більшості лізингових договорів і відбилося на самих принципах такого виду лізингу.


 

У будь-якому випадку, рішення про укладення лізингової угоди повинна передувати ретельна розробка бізнес-плану, який покаже, чи є у вас достатньо коштів для здійснення всіх необхідних виплат. Обсяг і термін здійснення виплат за лізинг або кредит повинен бути ключовим фактором у виборі виду фінансування (яку модель автотехніки ви можете собі дозволити в порівнянні з тим, який ви б хотіли придбати).

Перш ніж почати ��на��із, с��ід визначити всі додаткові витрати, які спричинить за собою лізинг (або кредит) одиниці обладнання (технічне обслуговування автомобіля, що купується, запчастини, страхування і т.д.).

Як ви вже зрозуміли, лізинг має суто свої, й не так вартісні, але і інші значні переваги. Його можна отримати в іноземній валюті, він не потребує додаткових застави, а протягом перших років підприємство несе менше навантаження при використанні лізингу.

Якщо банк надає вам кредит в розстрочку, то різниця у витратах на сплату відсотків зменшується, оскільки відсотки нараховуються за однаковим принципом, і такий кредит в результаті виявиться для вас набагато дорожче.

 

Читайте також:

Як пригнати авто з Європи

Взяти авто в кредит: слушні поради щодо вибору програм кредитування