УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

05.04.2018

2436 Переглядів

Коментарів

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Як спонтанні покупки "з'їдають" наш бюджет

Як спонтанні покупки

Два роки тому я отримував 7 тисяч гривень на місяць. І спускав всі чотири тисячі через 3 тижні після зарплати. Ще й брав кредити, коли не вистачало грошей. Новий телефон і ноутбук щороку, поїздка за кордон раз на півроку-рік - так розліталися всі гроші. Не те щоб мені все це було життєво необхідно. Просто я не міг відмовити собі в покупці вподобаних речей.

Я начитався книг про нейробіології і виробив свій метод боротьби зі спонтанними покупками. Зараз моя зарплата зросла до 9000 гривень, а на щомісячні витрати йде 7000. Якщо ви ніколи не йдете з магазину без покупок, ця стаття для вас

ТОП-5 способів відмовитися від непотрібних покупок

Не слухайте відмовки розуму

Головна причина необдуманих рішень наш інтелект - доведено вченими Єльського університету.

Вчені з Єля замкнули в кімнаті макаку-капуцина і щодня видавали їй 12 жетонів. Періодично люди заходили в кімнату і давали мавпі замість жетона один або кілька фруктів. Безкоштовно вона не могла нічого отримати. Через пару днів макака вже освоїла основи фінансового планування.

Вона зрозуміла цінність жетонів, ретельно вивчала пропоновані фрукти перед обмі��ом. Мавпа намагалася "купувати" фрукти за вигідним курсом і навіть намагалася запропонувати людям фальшиві жетони за їжу, а справжні приберегти на потім. Ніяких спонтанних рішень тварина не здійснювала.

Якщо навіть мавпи не схильні робити спонтанні покупки, чому люди роблять їх постійно? Вчені вважають, що вся справа в розвиненому інтелекті. Коли ми чогось сильно хочемо, мозок починає гарячково шукати причину отримати вподобану річ.

Ось що нашіптує наш мозок

А ось як потрібно йому відповідати

Цей телефон продається з великою знижкою. Куплю його зараз в кредит, за півроку виплачу.

Ти ж хотів брати кредит на оплату курсів програмування. Купуй собі телефон, але в найближчий рік на хорошу роботу і підвищення зарплати не розраховуй

Це плаття таке красиве. Потрібно терміново його купити. Я буду найкрасивішою на вечірці.

Воно стоїть як 2 твоїх місячних зарплати. На вечірки ти ходиш кілька разів на рік. Ти готова два місяці працювати на те, щоб 4 рази одягнути гарну сукню?

 

Їжте солодке

Коли мозок втомлюється, ми починаємо хотіти щось купити.

Звучить шалено, але це факт. Ви помічали, що часто починаєте хотіти якусь річ, коли дуже втомилися або засмучені? Радість від покупки на час допомагає підбадьоритися. Але вона швидко проходить. Щоб підбадьорити мозок, досить підвищити рівень глюкози в крові. Це вгамує бажання витратити гроші.

Ось що нашіптує наш мозок

А ось як потрібно йому відповідати

Я так втомилася, потрібно пройтися по магазинах щоб розслабитися.

Купіть тістечко з кавою або солодкої газованої води. Спокійно з'їжте його і почекайте півгодини.

 

Не піддавайтеся магії маркетингових прийомів

В каліфорнійському університеті провели експеримент. Його учасників поміщали під МРТ-сканер, показували різні вина, говорили їх вартість і давали пробувати. Коли люди думали, що п'ють дорогий сорт вина, їх мозок реагував на них більш інтенсивно, підвищувалася чутливо до смаків і запахів. Насправді все вина були з однієї цінової категорії.

Це добре демонструє суть маркетингових трюків. Розкішна ціна, преміальна якість, яскравий дизайн - вся ця словесна лушпиння в рекламі товарів впливає на нас на підсвідомому рівні. Ми захоплюємося зручністю 5-зіркових готелів, дорогих вин і вишуканістю брендового одягу. Звичайно, все це коштує своїх грошей. Ми ж не ідіоти, щоб переплачувати за річ в три рази більше.

Насправді, наш мозок часто сам придумує виправдання вже досконалим покупкам. Щоб не потрапляти в ментальні пастки, заведіть правило - нічого не купувати спонтанно і відрізняти бажання від потреб. Обмірковувати кожну покупку і задавати собі три питання.

Якщо ви її не зробите, що зміниться? Чи можна купити дешевшу річ і такої ж якості? Якщо ви відкладете покупку, готові повернутися в магазин завтра, щоб купити ту ж річ?
 

Ось що нашіптує наш мозок

А ось як потрібно йому відповідати

Мій улюблений співак рекламував цей шампунь. Потрібно взяти спробувати.

А якщо він завтра буде рекламувати корм для собак, мені теж потрібно буде його пробувати? Краще я дістану смартфон і порівняю ціни на шампуні.

Класний диван. Стильний, від відомого бренду - потрібно брати.

Він коштує 6000 гривень. Це більше половини моєї зарплати. Відкладу таку серйозну покупку до завтра, щоб був час все обдумати.

Якщо відпочивати, так з комфортом. Виберу 5-зірковий готель.

А що змінитися, якщо я виберу його, а не тризірковий готель? Яка різниця де мені провести 5 днів відпустки. Я все одно збираюся в готелі тільки спати.

 

Не купуйте нову річ, поки не позбудетеся від старої

Хочете купити новий телефон, спочатку продайте старий на bigl або olx. Хочете поміняти машину, обміняйте стару по trade-in. Хочете зробити зробити ремонт, спочатку продайте старі меблі. Це вбереже від спонтанних покупок, допоможе позбутися від старих речей і заробити трохи грошей.

Заздалегідь плануйте, скільки хочете витратити і переводіть залишок бюджету на ощадний рахунок

Вас робить багатшим не ваша зарплата, а звичка відкладати гроші - американський економіст Charles A. Jaffe

Наші щомісячні витрати зазвичай не надто відрізняються. Розраховуйте скільки вам потрібно грошей на місяць. І залиште ще невелику суму на випадок непередбачених витрат. Ми вже писали про кращі способи ведення бюджету. Вибирайте будь-який з них і твердо дотримуйтеся запланованих витрат. Коли побачите в магазині яскраву річ, яку до тремтіння в зубах хочеться купити, перевірте ваш фінансовий план на місяць.

Кошти, що залишилися відразу ж в день зарплати кладіть в банк. Якщо цього не зробити, буде велика спокуса витратити зайві гроші.

Ось що нашіптує наш мозок

А ось що потрібно зробити

Відмінні ціни на тур в Туреччину. Всі мої знайомі вже були там. Потрібно побалувати себе і теж туди поїхати. Адже у мене видався такий важкий місяць.

Тур коштує 10000 гривень. Перевіряєте свій план витрат на місяць.

Відмінно, я отримав 9000 гривень зарплати. Потрібно відсвяткувати це походом в магазин.

Минулого місяця я витратив 7000 гривень. У цьому місяці залишу на повсякденні витрати ту ж суму і 1000 гривень на випадок непередбачених витрат. Решта тисячу гривень відразу ж переведу на ощадний рахунок.

 

Скільки можна заощадити, відмовившись від необов'язкових покупок

Відмовтеся від щоденного кави в Starbucks за 4 долари. Відкладайте ці гроші на ощадний рахунок. Через 30 років у вас буде 133 тисячі доларів. (Журнал Forbes "We Waste Our Dollars On Coffee")

Я вирішив перевірити цю теорію на своїх друзях. Розпитав їх скільки вони витрачають на непотрібні речі. Визнавши, скільки вони втратили грошей на цьому.

Юлія. Пару раз на місяць я обов'язково ходжу з подругами в торговий центр. І не виходжу звідти без сумки з покупками. Зазвичай не загадую, що хотіла. Буває, йду за кедами, купую джинси, топ і светр. Кругом стільки красивого одягу і все хочеться собі в гардероб. Після шопінгу зазвичай йдемо в кафе. Кожне відвідування молла варте мені тисячу - дві гривень.

Якби Юля відмовилася від одного шопінгу в місяць, через 30 років у неї було б 360 тисяч гривень на рахунку.

Станіслав. Я постійно спізнююся. На посиденьки з друзями, ділові зустрічі, навіть на перше побачення зі своєю дружиною примудрився запізнитися. Тому мені часто доводиться їздити на таксі, якщо зустріч важлива, а потрапити на неї не встигаю. Я настільки звик до цього, що беру таксі навіть якщо лінь йти на автобус після пекельного дня на роботі. В середньому витрачаю на такси 1000 гривень на місяць.

Якби Станіслав перестав лінуватися і навчився контролювати свій час, через 30 років на його рахунку було б 360 тисяч гривень.

У висновку хочеться сказати одне - навчитеся розуміти ��к працює ваш мозок і ви навчитеся контролювати свої фінанси. Це не так складно як здається. У мене вийшло. Вийде і у вас.