УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

24.01.2019

3792 Переглядів

Коментарів

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Доступні ліки: кому призначаються безкоштовні медикаменти?

 

На засіданні від 18.12.2018 був представлений план першочергових дій української влади на 2019 рік. У своєму виступі Прем'єр-міністр зазначив, що саме розвиток людського потенціалу є одним з найважливіших пріоритетів уряду. Серед усього іншого він включає охорону здоров'я та (в найпершу чергу) доступні медичні препарати.

 

Доступні ліки: кому призначаються безкоштовні медикаменти?

 

«Ми будемо продовжувати реформу медицини. Її оцінки різні. Зрозуміло, що проблем в охороні здоров'я дуже багато, але вже через кілька років ситуація в цій сфері кардинально зміниться. Вона вже почала якісно змінюватися на рівні первинному », - зазначив глава уряду.

З 1 січня 2019 принцип «кошти ходять за пацієнтом» буде повністю реалізований на первинному етапі. Це означає, що лікар буде отримувати винагороду за послуги, які він надає своєму пацієнтові. Держава оплачує роботу лікаря через Національну службу здоров'я України (НСЗУ). Зарплати лікарів і медсестр на первинному етапі при цьому зросли в 3-4 рази.

З 1 липня 2019 очікується перехід на систему оплати за державний рахунок аналізів, інструментами них досліджень і певні лікарські препарати, які пацієнтові призначатиме сімейний лікар. За словами доповідача, список досліджень включатиме понад 50 позицій.

Також з січня почнеться реформа екстреної медицини в Києві і ще 5 областях нашої країни. В рамках проекту відбудеться модернізація автопарку і диспетчерських, реалізація програм навчання і підвищення кваліфікації медперсоналу, а також зміни в оплаті його праці. У 2020 дана реформа буде поширена на інші області країни.

Окремо Прем'єр зазначив, що Уряд надалі обов'язково буде підтримувати різні медичні проекти, в тому числі і вже діючий проект «Доступні ліки».

 

Які безкоштовні ліки доступні українцям?

16 січня поточного року відбулося засідання українського кабміну. Ключовим питанням засідання стала реалізація програми «Доступні ліки». З 1 квітня 2019 адміністрування програми переходить до НСЗУ, а відпуск препаратів, включених в програму, буде відбуватися за електронними рецептами.

Які безкоштовні ліки доступні українцям?Глава НСЗУ зазначив, що досить скоро почнеться трансформація урядової програми «Доступні ліки »- з 01.04.2019 вона перейде до адміністрування НСЗУ. А нині вводиться відпуск препаратів з електронним рецептами буде сприяти тому, що безкоштовні ліки в Україні повинні будуть стати ще доступнішими для населення.

Також з 01.07.2019 почнеться урядова програма «Безкоштовна діагностика », коли на основі напрямків своїх сімейних лікарів пацієнти зможуть безкоштовно отримати ряд діагностичних послуг в тих установах, що приєднаються до цієї програми. Уже в поточному році на Полтавщині буде дані старт пілотному проекту з реформи стаціонарної допомоги хворим.

Дуже детально були розглянуті всі злободенні питання української реімбурсації. Головна новела полягає в тому, що кошти на реалізацію програми будуть надходити не в вигляді субвенції, а від НСЗУ. Національної служби здоров'я при цьому буде укладати договори з кожною аптекою, завдяки чому пацієнт зможе отримати відшкодовуються препарати абсолютно в будь-якому місці і тільки за рецептом, який буде надаватися в електронному вигляді. Таким чином, за пацієнтом гроші підуть не тільки в самі лікарні, але і в аптеки.

Таким чином, механізм управління програмою реімбурсації буде абсолютно прозорим. Вже є і діє затверджений список безкоштовних ліків в Україні. І тільки за допомогою електронної взаємодії з аптеками (електронний рецепт + укладення договору) буде відбуватися оплата за відпущені ліки. Введена зараз електронна система звітності дозволить дуже просто і без тяганини зберігати дані про виписаних рецептах, замість існуючих і дуже незручних «паперових» рецептів і звітів.

Перейти на доступні ліки список в інтернеті можна, звернувшись на сайт МОЗ України (розділ «Новини») за посиланням - http://moz.gov.ua . Список медикаментів в його оновленої редакції можна буде подивитися вже 21.01.2019.

Відзначимо, що урядова програма «Доступні ліки» триває вже майже 2 роки. Вона серйозно вплинула на лікарські засоби - сприяла зниженню їх вартості. Розширення переліку захворювань, лікування яких буде покриватися реімбурсацією, очікується вже з 2020 року. При цьому професійні рекомендації по розширенню програми реімбурсації надаватиме Агентство по оцінці медичних технологій, яке буде включати оновлюванні списки додаткові медпрепарати.

 

Як в Україні отримати безкоштовні ліки?

Завдяки нововведенням, отримання таких необхідних вам ліків з офіційного списку МОЗ, як ліки від тиску і т.п. стане можливим в будь-якій точці країни, де розташовується аптека, яка є учасником програми. На даний момент вони є практично у всіх районах, містах і ОТГ. При цьому до місця вашого проживання ніякої «прив'язки» не буде.

Основне завдання «Доступних ліків» - забезпечити людей необхідними засобами лікування. Тим, хто не може самостійно дістатися до аптеки за ліками, препарати навіть обіцяють доставити додому.

Тепер варто поговорити про питання «кому покладені безкоштовні ліки Україна».

У список захворювань потрапили наступні групи:

 • Серцево-судинна система.
 • Бронхіальна астма.
 • діабет 2-го типу.

Як в Україні отримати безкоштовні ліки?Будь-який з громадян, схильний до одного з цих захворювань, має повне право отримати необхідні медикаменти із затвердженого Міністерством охорони здоров'я списку на повністю безкоштовній основі або всього лише з невеликою доплатою. Цікавий факт, що в список не потрапило таке злободенне для нашого суспільства, як онкологія. Будемо сподіватися, що безкоштовне лікування онкольних в Україні все-таки з'явиться в нашому найближчому майбутньому.

Порядок отримання доступних медпрепаратів досить простий:

 • Вам необхідно звернутися до свого лікуючого (сімейному) лікаря, який виписує рецепт, скріплюючи його особистою печаткою і підписом. При цьому на кожен з необхідних препаратів виписується окремий рецепт.
 • З отриманими рецептами (на ліки від гіпертонії або інші медпрепарати на вашу захворювання) вам слід звернутися в найближчу з аптек, які беруть участь в програмі.
 • У знайденої аптеці за виданим рецептом (рецептами) ви і зможете отримати необхідний препарат або взагалі безкоштовно, або ж доплативши деяку суму.

Кожному пацієнту слід пам'ятати, що отримання безкоштовних медпрепаратів проводиться суто по пред'явленню рецептурних форм №1 і ніяких інших. Дія програми поширюється тільки на т.зв. «Монопрепарати», які містять лише одну діючу фармацевтичне речовина (інгредієнт).

При цьому правильним рецептом вважається той, в якому медпрепарат прописаний не своїм торговим найменуванням, а що входить в список ліків з міжнародними непатентованими назвою. Ця умова є обов'язковою для всіх аптек.

У найближчих планах українського МОЗ розширити перелік безкоштовних препаратів на наступні терапевтичні категорії:

 • хронічно е обструктивні захворювання легенів;
 • шлунково-кишкові захворювання;
 • антибіотики (Широкого спeктра);
 • знеболюючі (в т.ч. паліативні);
 • протизапальні препарати (нестероїдні і стероїдні);
 • препарати для лікування нервово-психічних розладів.

 

В яких аптеках можна отримати безкоштовні ліки?

Навіть потрапивши в стаціонар, переважна кількість пацієнтів часто змушені купувати всі лікарські засоби за власні гроші. Як повідомляє МОЗ, по 2468 грн. витратив торік кожен українець, який хоч би раз потрапив в стаціонар. При цьому як мінімум половина з цих коштів були використані неефективно з огляду на те, які саме ліки споживалися.

Це були або ліки для симптоматичного лікування, або з недостатньою доказовою ефективн��стю, або ці препарати взагалі не належали до основних. Іншими словами, п��цієнтам зазвичай вручають довгий список лікарських препаратів, і вони оббивають пороги аптек в їх пошуку. А більшість таких ліків адже їм зовсім бувають не потрібні.

Саме тому Міністерство поставило собі за основну мету вирішувати цю складну проблему комплексно. У комплекс рішень входить кілька кроків. Окремий фрагмент при цьому - забезпечення населення лікарськими засобами. Тому зараз в Україні активно триває урядова програма «Доступні ліки».

Перший крок уже зроблено - мова йде про введення відшкодування вартості окремих лікарських засобів з боку держави при амбулаторному лікуванні з одночасним встановленням т.зв. «Референтних» цін. Референтні ціни - це така модель, при якій держава ринковим способом встановлює граничну ціну на лікарський засіб (таблетки від тиску Україна та інші ліки), в рамках якої вона готова її відшкодовувати.

В яких аптеках можна отримати безкоштовні ліки?Що стосується безпосередньо програми «Доступні ліки» в цілому, то за півтора року реалізації вона довела свою успішність і сьогодні влаштовує кожного: і пацієнта, і аптеки, і виробників медпрепаратів, які готові брати участь в ній добровільно.

Як показує аналіз, за час реалізації програми «Доступні ліки» споживання препаратів, вартість яких повністю або частково відшкодовується державою, істотно збільшилася. На старті програми аптеки приєднувалися до неї дуже неохоче. Але поступово їх кількість збільшувалася і в даний час ця позитивна тенденція зберігається.

Уже майже 6200 аптек приєдналися до програми, але їх розподіл в регіонах поки що ще нерівномірно. Найбільш активно співпрацюють практично кожна соціальна аптека Київ і соціальна аптека Дніпро. В інших регіонах кількість залучених до програми аптек теж поступово збільшується. Фармкомпанії побачили, що мати справу з державою не тільки вигідно, але і надійно. Аптеки ж зрозуміли, що кредитувати державу при таких умовах певною мірою безпечно.

Постійно обновлювану оnline-карту зі списком усіх українських аптек, які можуть надати безкоштовні ліки, можна переглянути за посиланням - http://liky.gov.ua . Оскільки доступ до оnline-картка може мати далеко не всі, то кожна з аптек, що беруть участь в програмі позначається особливою наклейкою: АПТЕКА-учасниць ПРОГРАМИ «Доступні ЛІКИ».