УВАГА ! Важлива інформація під час війни. Деталі тут.

29.05.2020

8809 Переглядів

Коментарів

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Чи збільшились виплати аліментів на дітей в Україні в 2020?

Аліменти на дітей в Украине 2018: що нового, які суммы

Аліменти - це певна сума грошей, яка добровільно або ж за рішенням суду виплачується одним з батьків для утрим��ння неповнолітньої дитини. Є законодавчі норми, які і визначають розмір аліментів на дитину в Україні. Хороші новини: мінімальний розмір аліментів в Україні в 2019 році збільшився, також Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким на заборгованість понад рік будуть нараховуватися відсотки. Крім усього іншого відкрили дані по боржникам, які не платять більше 3 місяців і тепер будь-якого неплатника можна знайти в онлайн реєстрі.

Список боржників по аліментах: державний реєстр України

�� поч��тку 2019 року відкрито доступ до Єдиного реєстру боржників по аліментах, в який заносять дані тих, хто не платить більше трьох місяців. Такий список публікується на сайті Міністерства юстиції. В уряді стверджують, що встигли занести в онлайн реєстр боржників по аліментах більше 75 тисяч прізвищ і це не межа, правда в систему потрапляють тільки ті, по кому є рішення суду. Якщо ж при розлученні батьки домовилися про виплати мирно, але чоловік перестав платити - в такому випадку в єдиний реєстр неплатників аліментів він не потрапляє до тих пір, поки не буде судових розглядів.

У список боржників аліментів потраплять і ті, хто сукупно заборгував більше шести місяців (один місяць платив, два - немає і тд), відповідно і такі люди будуть занесені до реєстру неплатників аліментів в Україні.

Базу відкрили для того, щоб посилити відповідальність за несплату аліментів: тепер будь-хто може перевірити людину і його благонадійність, не має значення чи будуєте ви відносини або просто плануєтe взяти нового співробітника на роботу. Ніколи не зайвим буде поцікавитися чи є особа в реєстрі неплатників аліментів.

Як подати на аліменти і чи варта гра свічок

Якщо доля розпорядилася таким чином, що батьки розійшлися, дитина залишається жити з кимось одним. Тут і виникає питання: як подати на аліменти в Україні, чи можна подати на аліменти без розлучення, чи варто взагалі цим займатися і тд. Давайте розбиратися.

Є два способи стягнення аліментів:

 1. Добровільний, коли батьки домовляються про розмір і регулярності виплат мирно. Бажано домовленості прописати і завірити в нотаріуса. Розірвати ж такий договір можна тільки за допомогою суду.
 2. Примусовий, коли виплати призначає суд, якщо є спірні моменти або батько взагалі пропав і не погоджується визнавати право дитини на аліменти.

Аліменти можна отримувати перебуваючи в шлюбі, а оформляються вони за тим же принципом, що і при розлученні.

Як подати на аліменти, куди звертатися і які потрібні документи, ми розповідаємо далі.

Новий закон про аліменти 2019: що змінилося

Новий закон про аліменти 2018: що змінилосьУ 2019 році вступив в силу новий Закон про аліменти в Україні, мета якого посилити відповідальність за несплату грошової допомоги своїм дітям. З основного: тепер боржників можуть обмежувати в таких правах як: вільний виїзд за кордон (навіть якщо це відрядження), керування транспортним засобом, користування зброєю. Такі обмеження будуть в силі поки батько не погасить борг.

У Законі про аліменти в Україні в 2019 році для боржників передбачили ще один вид відповідальності - роботу на громадських засадах, за яку мають на увазі оплату. Всі виручені гроші йдуть на те, щоб погасити заборгованість перед дитиною.

Закон про аліменти передбачає такі нововведення: тепер судом при призначенні суми виплат будуть враховуватися витрати понад десяти мінімальних зарплат, наявність майна і навіть банківських заощаджень. Якщо колишня дружина знає, що доходи чоловіка вище, ніж заявлені і йому є що приховувати, в новому Законі про аліменти є норми, які дозволяють зібрати і надати докази більш високого рівня життя, ніж заявлено.

Чоловік, який з часом став менше заробляти, має право подати прохання про зменшення суми аліментів.

Відсоток нарахування аліментів: як розраховується сума

Нарахування аліментів відбувається за таким принципом:

 • фіксована сума;
 • відсоток від офіційного сукупного доходу батьків за місяць, виходячи з кількості дітей та інших вступних.

На одну дитину - 25 відсотків, на трьох і більше - до 50 відсотків, в рідкісних випадках можуть присудити 70 відсотків (з огляду на стан здоров'я дитини, особливі потреби та інші фактори), але сума аліментів в Україні буде не менше 50 відсотків від прожиткового мінімуму.

ВАЖЛИВО!

Індексація аліментів можлива в разі вибору фіксованої суми виплат.

Що впливає на розмір аліментів

На розмір аліментів в Україні впливає кілька чинників:

 1. Фінансова можливість платника: дохід, майно, дивіденди, премії.
 2. Матеріальний достаток батьків, з яким дитина залишається жити. Тут до уваги беруть ще й стан здоров'я батька (наприклад якісь складні захворювання, що вимагають дорогого лікування).
 3. Додаткові серйозні і спеціальні витрати на дитину (його лікування, навчання або розвиток).
 4. Наявність інших дітей або виплати аліментів батькам платника.

Відповідно, розмір аліментів на дитину визначається після скрупульозного вивчення всіх факторів, а в деяких випадках позивач теж має право на отримання аліментів, розмір яких встановлюється додатково (наприклад, мама знаходиться в декретній відпустці по догляду за дитиною).

Мінімальний розмір аліментів в Україні

Мінімальна сума аліментів в 2019 році була підвищена з 30 до 50 відсотків від прожиткового мінімуму і зараз дорівнює 779,5 гривням на діте�� до 6 років, на дітей з 6 до 18 встановлюють 972,0 гривень, а з 1 грудня разом із зростанням прожиткового мінімуму ця сума збільшиться до 813,0 і 1013,5 грн відповідно.

Також для наочності та зручності дані представлені в таблиці:

Мінімальна сума аліментів в Україні
На дітей віком з 01.01.2019 з 01.05.2019 з 01.12.2019
до 6 років 746,0 грн. 779,5 грн. 813,0 грн.
з 6 до 18 рокі 930,0 грн. 972,0 грн 1013,5 грн.

 

Так як аліменти для двох і більше дітей в Україні становить - 33% від доходу, то фінальні мінімальні значення представлені в таблиці:

Аліменти для двох і більше дітей в Україні
На дітей віком з 01.01.2019 з 01.05.2019 з 01.12.2019
до 6 років 984,72 грн. 1028,94 грн. 1073,16 грн.
з 6 до 18 років 1227,6 грн. 1283,04 грн 1337,82 грн.

 

Чим загрожує несплата аліментів

Як ми вже згадували вище, з 2019 року злісні неплатники аліментів потрапляють в чорний список і вносяться до Реєстру боржників, на підставі якого їм можуть заборонити виїжджати за кордон, незалежно від причин за якими людина покидає країну, водити машину, носити зброю, полює і давати дозволу про подорож дитини з кожним з батьків за кордон.

Якщо відповідач не сплачує аліменти, його можуть побачити в такому онлайн-реєстрі все: майбутній роботодавець, нова дружина / чоловік, дорослі діти, банківський співробітник при перевірці платоспроможності і тд.

Також зростає пеня по аліментах в залежності від терміну заборгованості: нараховується 1% за кожен день прострочення. Тому, якщо чоловік не платить аліменти - збирайте докази і сміливо звертайтеся до суду.

Які документи потрібні для подачі на аліменти: перелік

Для проходження процедури подачі на аліменти в Україні, треба звернутися до районного суду або до суду за місцем реєстрації / проживання батька з позовною заявою про стягнення аліментів. Зразок заяви на аліменти можна попередньо пошукати в інтернеті, так як він може видо змінюватися.

До позовної заяви на аліменти прикріплюється наступний пакет документів (копії): свідоцтво про шлюб і народження дитини; довідка про склад сім'ї; паспорт та індивідуальний пода��ковий номер; документ про розірвання шлюбу (якщо є). Відповідно до нового Закону при подачі на аліменти можна також зібрати і пред'явити доказову базу того, що ваш чоловік / дружина мають незадекларовані (приховані) доходи. Такий крок збільшує шанси на отримання грошової допомоги в набагато більшому обсязі.